LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lajm i mirë për shqiptarët/ Kush ka marrë këto doza vaksinash mund të udhëtojë lirshëm në SHBA

28 Tetor 2021, 17:24, Aktualitet CNA
Lajm i mirë për shqiptarët/ Kush ka marrë këto doza

Të gjithë qytetarët shqiptarë të cilët i kanë marrë të dyja dozat e vaksinave kineze Sinovac ose Sinopharm mund të udhëtojnë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Lajmi u bë me dije nga shefja e Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino përmes një postimi në Facebook.

Bino shkruan se sipas udhëzimeve të Qendrës së Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (CDC) në SHBA, Sinovac dhe Sinopharm do njihen si vaksina të parakualifikuara nga OBSH.

Sipas CDC udhëtarët që shkojnë drejt SHBA do të konsiderohen të vaksinuar plotësisht nëse kanë kryer të dyja dozat e Sinovac ose Sinopharm si vaksina të parakualifikuara nga BE“, shkruan Bino.

Përveç qytetarëve të vaksinuar me Pfizer, Moderna Astrazeneca, Johnson&Jonson, SHBA do të pranojë në të gjithë qytetarët që kanë marrë vaksinën Sinovac ose Sinopharm./CNA.al

Lajmet e fundit nga