LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rinisin protestat në Ballsh/ Naftëtarët të indinjuar: Asnjë vendim nga Rama

28 Tetor 2021, 17:18, Aktualitet CNA
Rinisin protestat në Ballsh/ Naftëtarët të indinjuar:

Ditën e sotme naftëtarët e Ballshit kanë rinisur sërish protestat. Ata deklarojnë se kërkojnë të rinisë puna dhe se ende nuk kanë marrë asnjë përgjigjë nga kryeministri Edi Rama, sa i takon fatit të tyre.

Nga ana tjetër, Kryetari i Sindikatës së Naftëtarëve, Sokol Dautaj akuzoi deputetët e opozitës se ata kujtohen për ta vetëm kur ka zgjedhje.

 ?Ende nuk ka nje përgjigje për fatin e uzinës. Ka kaluar nje vit. Paga e 12 është dhënë. Nuk ka asnjë vendim nga zoti kryeministër. Kishim shpresuar për një zgjidhje në kohe të shkurtër. Nuk kemi pasur kontakte me askënd edhe pse shpresonim zgjidhje në kohe të shkurtër?, deklaroi Dautaj.

Më tej ai shtoi se paralel me punën, vijon edhe gjyqi që prej 1 viti.

 ?Paralel me rifilllimin e punës është edhe gjyqi që ne e kemi çuar në SPAK ne tetorin e vitit te kaluar, pranë krimit ekonomik dhe ne prokurorinë e Fierit. Janë rreth 340 vetë me gjyq dhe ndoshta duan që ky gjyq të shtyhet. Ne jemi me opsionin e rifillimit të punës të edhe pse është hedhur te edhe ideja e demontimit. Duhet të flasin edhe deputetet e opozitës. Kur vijnë për vota sulen tek naftëtarët. Shpresojmë të ketë zgjidhje sa me pare se veç rafinerise nuk ka asnjë mundësi tjetër?, theksoi Dautaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga