LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti me magnitudë 4.5 ballë në Bulqizë/ Banorët lënë shtëpitë

29 Tetor 2021, 07:11, Aktualitet CNA
Tërmeti me magnitudë 4.5 ballë në Bulqizë/ Banorët

Dy tërmete radhazi janë regjistruar në Bluqizë, mëngjesin e sotëm, pas orës 6 mëngjesit.

Të paktën këto janë të dhënat e IGJEUM.

Bëhet fjalë për një tërmet me magnitudë 4.5 ballë të shkallës rihter me epiqendër në Shupenzë të Bulqizës, ndërsa thellësia 14 kilometra, ndërsa tjetri që ka rënë pak më herët ka qenë me mangnitudë 3.3 ballë dhe thellësia 15 km.

Këto lëkundje kanë shkaktuar panik tek banorët të cilët kanë braktisur shtëpitëm që një natë më parë, pas lëkundjeve të pasdites së të enjtes.

Korespondeti i BW,  raporton se banorët e njësisë administrative Shupenzë dhe Gjoricë, janë ende jashtë banesave të tyre, për shkak të frikës dhe panikut.

Sipas tij,  banorët e këtyre zonave, ende kanë banesat e shembura nga një tërmet i fuqishëm që është regjistruar në vitin 2009.

Lajmet e fundit nga