LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit/ GJKKO lë në burg ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçi

30 Tetor 2021, 10:08, Aktualitet CNA
E fundit/ GJKKO lë në burg ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma

Apeli i GjKKO ka lënë në fuqi masën e sigurisë ?Arrest në burg? për  ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçi, i akuzuar për abuzim me tenderat.

Ish-drejtori i RTSH kërkoi lirimin për shkak të komplikacioneve shëndetësore dhe mospërfshirjes direkte në tender.

Ai akuzohet për shkelje të barazisë në tendera, në blerjen e pajisjeve për kanalin RTSH Agro me fond 86.908 550 00 lekë të zhvilluar në datën 09.11. 2018 nga RTSH.

Në këtë tender janë konstatuar shkelje ligjore nga 3 anëtarë të vlerësimit të ofertave, shkelje të kualifikuara si elementë  të veprës penale ?shkelja e pabarazisë në tendera apo ankande publike?.

Në tenderin për blerjen e pajisjeve si kamera etj, kanë qenë dy kompani EURO contact dhe TBS 96. Anëtarët e KVO janë shpallur TBS 96 fituese edhe pse kishte ofertë 20 milion më të lartë. Të dyja kompanitë kane pasur parregullsi në dokumentacion dhe duheshin skualifikuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga