LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lëkundjet e tërmetit në Bulqizë/ Banorët në panik, kalojnë natën jashtë

30 Tetor 2021, 14:35, Aktualitet CNA
Lëkundjet e tërmetit në Bulqizë/ Banorët në panik,

Një tjetër tërmet me magnitudë 3.1, të shkallës Rihter është regjistruar sot në Bulqizë, pas atij 4.5 ballë.

Sipasojë e lëkundjeve të ditëve të fundit, shumë banesa janë prekur duke shkaktuar dëmtime të shumta.

Sipas raporteve flitet për 14 banesa të dëmtuara në Bulqizë dhë zonat përrreth.

Kjo ka bërë që shumë qytetarë të kalojnë natën jasht nga frika.

Deputetja e zgjedhur e PD, Dhurata Çupi ka dalë me një reagim në rrjetet sociale ku shkruan se dëmtime ka pasur edhe në Bashkinë e Klosit, ku sipas saj, megjithëse qytetarët janë ankuar, nga administrata u është thënë që do i shohin në ditët në vijim.

?Në qarkun Dibër , janë prekur nga tërmeti shumë banesa, e rrjedhimisht disa qytetarë mbrëmë kanë qëndruar jashtë. Një mesazh nga një qytetar ne bashkine Klos i prekur nga lëkundjet e tërmetit duke ju dëmtuar shtëpia, ankohet se administrata e bashkisë Klos , i është përgjigjur se do të vimë të shikojmë ditën e hënë.

Nderkohë edhe në njesitë e tjera ke patur demtime

5 banesa në njësinë administrative Fushë-Bulqizë

3 banesa në njësinë administrative Ostren

3 banesa në njësinë administrative Gjoric

1 banesë në njësinë administrative Shupenzë

1 banesë në njësinë administrative Bulqizë

1 banesë në njësinë administrative Zerqan.?/CNA.al

?Bulqiza u godit nga tërmeti dhe u ?pushtua? nga mjegulla?/ Banorët në panik: Nuk është lojë

Tjetër lëkundje tërmeti në Bulqizë/ Banorët në panik

Lajmet e fundit nga