LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta në Krujë/ Qytetarët paralajmërojnë bllokim të rrugës

30 Tetor 2021, 12:44, Aktualitet CNA
Protesta në Krujë/ Qytetarët paralajmërojnë bllokim

Helmimi i mbi 600 qytetarëve të Krujës nga uji i pijshëm, ka mbledhur këta të fundit para Bashkisë së këtij qyteti.

Dhjetëra qytetarë po protestojnë para këtij institucioni në lidhje me situatën e shkaktuar si pasojë e ujit që konsumojnë, i cili nga analizat e deritanishme rezultoi se kishte përmbajtje amoniaku si dhe me bakterin enterokok.

Ndërkohë, qytetarët kanë paralajmëruar edhe bllokim të aksit Fushë Krujë, nëse nuk marrim përgjigjje nga autoritetet.

Qytetarët njëzëri kanë kërkuar dorëheqjen e kryetarit të bashkisë, Artur Bushi si dhe drejtorit te Ujësjellësit.

?I gjithë populli i Krujës e di se nga janë marrë ato tuba të ujësjellësit, pasi janë marrë nga tubat e naftës në Ballsh. Kërkojmë që të merrem masa. Uji i ri erdhi me ngjyrë. Ndaj e hoqën atë ujin e ri.?, -tha një prej protestuesve, në një prononcim për mediat./CNA.al

Mbi 600 të helmuar/ Protestë për ujin e pijshëm në Krujë

Lajmet e fundit nga