LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Rama si ‘rrufe pritës’ për Vuçiç'/ Shehu: Tellalli i “Ballkanit të hapur” po kërkon që “BE të ndërmjetësojë” për targat

21 Shtator 2021, 15:36, Politikë CNA
'Rama si ‘rrufe pritës’ për

Deputeti i PD-së Tritan Shehu ka reaguar pas dekalaratave të kryeministrit Edi Rama për vendosjen e reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat.

Shehu e quan Ramën ?rrufe pritës? Vuçiçit ndaj të kërkesave të drejtave të Kosovës.

Në vend që Kryeministri i Shqipërisë të solidarizohet plotësisht me Kosovën duke e inkurajuar atë për zgjerimin hapave të reciprocitetit, ai përpiqet ta minimizojë këtë vetëm me targat, shton Shehu.

Rama, ?rrufe pritese? per Vucic ndaj kerkesave te drejta te Kosoves.

Ai, tellalli i ?Ballkanit te hapur? ku pikerisht Brukseli perjashtohet, sot po kerkon qe ?BE te ndermjetesoje? per targat!?

Kete deklaron Rama para pak, duke ndare dhe detyrat: ?Kosova te dialogoje, Serbia te bashkepunoje?

Dhe me keq dashje i permend Kosoves taksen 100%, kur pikerisht ne kete rast qendrimi, qe u mbajt nga nderkombetaret per ate, duhet te implementohet tashti ndaj Serbise, pikerisht per te pranuar reciprocitetin, jo vetem per targat, por ne pergjithesi ne maredheniet me Kosoven.

Ne vend qe Kryeministri i Shqiperise te solidarizohet plotesisht me Kosoven duke e inkurajuar ate per zgjerimin hapave te reciprocitetit, ai perpiqet ta minimizoje kete vetem me targat, ?duhet shmangur bumerangu i ngrirjes se konfliktit ne kete pike?. Indirekt keshtu ai fajeson Kosoven si burim konflikti e i kerkon asaj te mos vazhdoje me kerkesat e saj per zgjerimin e reciprocitetit.

Reciprociteti eshte ne themel te maredhenieve midis shteteve sovrane, ?A-ja? e bashkejeteses demokratike e te lire midis vendeve e popujve.

Pa dyshim jo brenda ?Jugosllavise se Re? te Vucicit kjo, por ne nje hapesire demokratike sic eshte BE.”/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga