LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Babalja” i PD dhe i skandaleve/ Bëma e radhës e “lolos së oborrit” në selinë blu

21 Shtator 2021, 14:39, Politikë CNA
“Babalja” i PD dhe i skandaleve/ Bëma e radhës e

Ervin Salianji, i njohur ndryshe si ?Babalja? i PD-së, në mbledhjen e grupit parlamentar ka deklaruar se nëse kthehet ish-kryeministri Sali Berisha, do të dorëzojë mandatin.

?Unë personalisht, nëse do të ishte ky diskutimi, nëse nuk do të kishim marrëdhënie me SHBA-në dhe unë do të lija mandatin. Nuk do të gënjeja dot njerëzit. Nëse shtrohet diskutimi se do të jemi një parti pa marrëdhënie me Amerikën, do ta lija mandatin?, ka thënë Salianji.

Është qesharake kjo deklaratë, njësoj si vendimi i kreut të PD-së Lulzim Basha.

Partia Demokratike, ka struktura dhe nuk përbëhet vetëm nga ?Babalja? dhe Lulzim Basha.

Për më tepër, që vendimi personal i marrë nga Lulzim Basha dhe që po kontestohet në masë, nuk ka lidhje me vendimin e SHBA.

Janë dy gjëra krejt të ndryshme.

Shpallja non-grata nuk është ligj, as kod, por një vendim i SHBA-së, gjë që nuk e bën PD më pak pro-amerikane.

Vendimi i Bashës është personal, anti-statutor, anti-demokratik, jo transparent në kundërshtim me të gjithë rregullat e partisë.

PD ka struktura nga qendra në bazë, dhe nuk përfaqësohet nga Ervin Salianji dhe Lulzim Basha, të cilët kanë mbetur aksidentalisht aty.

Salianji dhe Basha mund të ikin, mund t?i dorëzojnë mandatet, mund të bëjnë lëvizje të reja, parti të re, por PD është e demokratëve, ka rregulla, ku të gjithë duhet të thonë fjalën e tyre.

Nuk humb PD pa Salianjin, pasi ai nuk ka vota si Ervin në Korçë, por janë votat e demokratëve për PD si parti. Me ikjen e tij, do të pastrohej dhe një njollë në PD, pasi ai është thjesht një ?Babale? që vjen rrotull oborrit të selisë blu.

Sipas raportimeve të gazetarëve të Panoramës, mediave të tjera por edhe sipas asaj që ka raportuar CNA.al, Salianji është një lëtyrë.

Jo vetë të ikë ai vetë, por të marrë dhe Gridën po të dojë, sepse nuk mund të deformohet thelbi i çështjes, duke e çuar PD si forcë anti-amerikane.

Lulzim Basha po gjykohet dhe po kundërshtohet në masë nga demokratët se ka marrë një  vendim anti-statutor, ka shkelur Ligjin dhe rregullat e partisë dhe kjo nuk ndodh për herë të parë, pasi më herët  po në kundërshtim më çdo rregull dhe të PD, zëvendësoi elitat me ?Babale?.

Nuk diskutohet vendimi i SHBA, por diskutohet nëse PD  do të jetë parti me rregulla apo do të mbetet parti e ?Babales? dhe ?Lulushëve?.

Lulzim Basha dhe të tijtë nuk mund ta deformojnë thelbin e çështjes dhe shkatërrimin e PD, duke e kthyer nga një parti pro- amerikane në pro-enveriste.

Urojmë që kjo deklaratë e Salianjit të jetë një arsye më shumë , për të lërkuar dorëheqjen e Lulzim Bashës bashkë me kurtizanët e tij Gridën dhe Gaz Bardhin./CNA.al

Gazetari nxjerr shifrat dhe zbulon skandalin/ Salianji e Mano po punojnë për Ramën e Peleshin

Lideri i pusetës!

Foto-Fakt/ Salianji flet para pusetës

Lajmet e fundit nga