Connect with Us

Afera e shekullit/ Korrupsioni i inceneratorëve “blen” heshtjen e SPAK?

Politikë

Afera e shekullit/ Korrupsioni i inceneratorëve “blen” heshtjen e SPAK?

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shtatori pritej të ishte muaji i finalizimit të një beteje të ashpër kundër korrupsionit, nga SPAK. Kjo e thënë edhe publikisht nga vetë kreu i këtij institucioni, por edhe nga artikulimet e forta të ambasadores së SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim. Kjo e fundit ka dhënë një mbështetje të fortë publike shpesh herë ndaj SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë.

Në fakt po kalon java e tretë e shtatorit dhe asgjë e re nga fronti i perëndimit. Nuk po duket nga SPAK të ketë ndonjë rezultat.

Prej muajsh nuk po flitet, jo për peshqit e mëdhenj, por as për zullumet e mëdha. Pra, për aferën e shekullit, atë të inceneratorëve.

Nuk po flitet për dosjet e nxehta që ka ky institucion.

Afera e inceneratorëve është një denoncim i bërë nga media, por edhe nga struktura politike.

Bëhet fjalë për vlera gati 500 milionë euro, ku janë përfshirë emra si Mirel Mërtiri, bashkëjetuesja e tij Stela Gugallja, Klodian Zoto.

Më pas këta të fundit, në biznese të tjera, kanë lidhur edhe ortakëri me pronarë apo drejtues mediash, ku përfshihen edhe Vjollca Hoxha, Ben Blushi e të tjerë. Por, që ende SPAK nuk po jep asnjë rezultat.

Asnjë sinjal nga afera e cila filloi me inceneratorin e Elbasanit, me 22 milionë euro nga taksat e shqiptarëve, me një kompani me vetëm 1 milionë lekë të vjetra.

Shkoi në Fier, me 28 milionë eurot e marrë nga një kompani, e cila më pas shet aksionet e saj dhe sot pas gati pesë vitesh, ende nuk ka filluar punë. Gjithmonë dalin “kleçka”, si në Elbasan apo në Fier.

Shkojmë në Tiranë, për rreth 128 milionë euro të tjera, ku ende nuk ka incenerator. Por, thjeshtë menaxhohet landfilli i Tiranës nga një rrjet kompanish të kontrolluara nga Klodian Zoto.

Së fundi miliona euro nga Bashkia e Durrësit, për të çuar mbetjet tek inceneratori i Tiranës, i cili nuk ekziston. Thjeshtë dhe vetëm landfilli i Tiranës po përdoret si kosh, edhe për mbetjet e Durrësit.

SPAK është në provë. Jo vetëm me opinionin publik, por edhe me diplomatët e huaj. Me SHBA-në dhe BE-në, me investimet që ata kanë bërë për Drejtësinë. 5-6 vite reformë dhe sot nuk zbardhet dhe nuk ka akuzë në një dosje ku janë me qindra e mijëra dokumenta që tregojnë një aferë të qartë korruptive.

Alqi Bllako, Lefter Koka

Ish-ministri që ka firmosur këtë aferë, Lefter Koka dha dorëheqjen nga mandati i deputetit, pak para nisjes së sesionit parlamentar.

Njeriu që ka firmosur, Alqi Bllako, ish-sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit është bërë deputet i Partisë Socialiste.

Vëllai i tij ka shkuar dhe bashkëpunon në ortakëri mediatike me inceneratorët, tek Lori Kafe.

Me radhë, janë me qindra e qindra fakte të publikuara. Që nga shitja e aksioneve të Lori Kafe, që nga kompanitë e Stela Gugallës me Ben Blushin dhe Vjollca Hoxhën, deri tek kompanitë e denoncuara publikisht nga presidenti i Republikës me letra, që tregonte sesi paguhej babai i Alqi Bllakos.

LEXO EDHE:  Konçensionet korruptive që po “djegin” prokuroren/ Lidhjet e Mirel Mërtirit me organin e akuzës

Më tej janë publikuar fakte dhe dokumente, të cilat tregojnë skandalin dhe korrupsionin e inceneratorëve. Të asaj që është quajtur afera e shekullit. Që do t’iu rëndojë shqiptarëve mbi kurriz rreth 500 milionë euro, nga të cilat 50 milionë në pak vite. Në katër-pesë vite, për t’u paguar nga Qeveria, direkt nga xhepat e rrjetit të Mirel Mërtirit, Klodian Zotos, Stela Gugallës dhe mediave që ata financojnë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,
  Edi Rama, Klodian Zoto

Pra, nga paratë që marrin nga shteti, nga paratë e taksapaguesve shqiptarë, financojnë mediat për t’i mbrojtur.

Ndoshta shkojnë dhe pengojnë edhe drejtësinë të zbardhë të vërtetën. Por, ky nuk është rasti për ta besuar. Është rasti për të shpresuar.

Tre javët e para të shtatorit ikën. Muaji po shkon drejt mbylljes. Akuzë nga SPAK ende nuk ka. Megjithëse janë çuar disa dosje nga Nisma Thurje edhe nga PD-ja. Janë publikuar edhe nga mediat, por ende nuk po shohim pas gati 10 muajsh nga krijimi i SPAK, të vërtetën mbi një dosje korruptive, e cila rëndon jo vetëm buxhetin e shtetit, por abuzon me taksat e shqiptarëve, nga qeveria në pushtet, nga partia në pushtet, por edhe nga aleanca e saj e djeshme me LSI-në.

Shqiptarët shpresojnë shumë dhe presin të shohin si do çmontohet skema e inceneratorëve, që askush të mos guxojë më të prekë taksat e shqiptarëve, për interesa korruptive.  

SPAK ka në dorë gurin e provës për të thënë se SHBA dhe BE kanë investuar drejt tek reforma që ata kryen në drejtësi. Tek skuadra që kanë ngritur. Tek Byroja Kombëtare e Hetimit, për të pasur në fund një zbardhje të plotë të një afere e cila shkon në nivelet më të larta të zyrtarëve të shtetit shqiptar./CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Zbulohen pazaret e Lulzim Bashës me bosët e inceneratorëve/ Mirel Mërtiri kandidati që do sfidojë Erion Veliajn?

LSI zbardh skemën/ Si Lefter Koka ka përfituar 3.3 milionë euro nga inceneratori i Elbasanit

“Shëëët se prokuroria po fle”/ Malltezi tregon si i përlau Lefter Koka 3 milionë euro

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Vjollca-Blushi, “kumbar” të lidhjes mes Bllakos “15 mln euro” të Porto Romanos e Zotos së inceneratorëve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Nga kriza energjitike tek “Open Ballkan”/ Rama përsërit vetveten

Publikuar

-

Nga

Nga kriza energjitike tek “Open Ballkan”. Kanë qenë këto dy çështje,  kryefjalë e Kryeministrit Edi Rama, në edicionin e 7 Forumit të Ndërlidhjes Infrastrukturore me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Europës.

“Kriza energjike po godet të  gjithë Europën, veçanërisht ata vende që varen nga burimet e gazit. Europa varet rreth 95% te gazi që vjen në Evropë përmes destinacioneve të tjera. Harta e ndërlidhjes është e qartë, është hartuar qysh prej disa kohësh tashmë financimi dhe proceset operative për zbatimin e asaj për të cilën është rënë dakord për këtë hartë është sfida, është një sfidë e madhe”, është shprehur Rama.

 Sipas tij, investimet në ndërlidhje, kombinuar me përpjekjet e përbashkëta për ta bërë rajonin tonë pa barriera sa i takon barrierave jotarifore, është gjëja e duhur për t’u bërë për të ecur përpara.

LEXO EDHE:  Lideri i opozitës sfidon Presidentin/Do formoj qeveri edhe pa mandat!

LEXO EDHE:  Nasip Naço dhe Lefter Koka e braktisën/ Kryemadhi: Udhë e mbarë! Ikën se LSI nuk i do më “Unë këmbëngul se përmes Ballkanit të Hapur do kemi një mekanizëm shtesë për të nxitur saktësisht kapacitet që ne kemi për të bërë më shumë në këtë drejtim. Investimet në ndërlidhje, kombinuar me përpjekjet e përbashkëta për ta bërë rajonin tonë pa barriera sa i takon barrierave jotarifore, është gjëja e duhur për t’u bërë për të ecur përpara.

 Ka opinione konfuze për Ballkanin e Hapur, por është frymëzuar nga Procesi i Berlinit dhe zhvillim i natyrshëm i Procesit të Berlinit, Instrument i krijuar në Rajon për të zbatuar objektivat e Procesit të Berlinit. Procesi  Berlinit ka një problem,autorisa është jashtë Ballkanit. Ne mundemi dhe duhet të përqendrohemi vetëm te Ballkani, duhet një angazhim i brendshëm. Ballkani i Hapur është njësia e zbatimit të Procesit të Berlinit”, është shprehur më tej Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rinumërimi’/ KQZ  do të hapë 10% të kutive, të 25 Prillit

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka vendosur në mbledhjen e sotme që të hapë 520 kuti të zgjedhjeve të 25 Prillit.

Sipas Kodit Zgjedhor rishqyrtimi i 520 kutive bëhet për të verifikuar rregullsinë dhe saktësinë e veprimtarisë së administratës zgjedhore përgjatë zgjedhjeve.

“Këqyrja lejohet të bëhet vetëm pasi të jetë shpallur rezultati përfundimtar, të jenë përmbyllur procedurat ankimore dhe zgjedhjet të kenë përfunduar. Ky rregull nuk vlen për këqyrjen që bëhet në kuadër të procesit ankimor, si mjet për sigurimin e provës” thuhet në nenin 167/2 të Kodit Zgjedhor që përcakton edhe rregullat sesi duhet kryer rinumërimi.LEXO EDHE:  BE vendos afat qershorin për rezultate në dialogun Prishtinë-Beograd

LEXO EDHE:  Shtetet e Bashkuara dërgojnë trupa e pajisje në Lindjen e Mesme

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka thënë se se javën tjetër nis rinumërimi i 10% të fletëve të votimit.

Nëse do të konstatohen mospërputhje e të dhënave atëherë materialet do të referohen në Prokurori./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto-Basha në gjendje të mjeruar/ Deputeti socialist e kap mat fshehurazi

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha është shfaqur në gjendje të mjeruar sot në Kuvend.

Të paktën ashtu duket në foto e shkrepura nga deputeti socialist Erion Braçe.

Ky i fundit, duket se i ka bërë  foto fshehurazi në Kuvend, portretit të Bashës dhe më pas, duke I shtuar një shënim i ka shpërndarë në rrjete sociale.

18 minuta urrejtje..Shau, fyeu, gënjeu, mallkoi, por një gjë se bëri, një tjetër së dinte:

Nuk bëri asnjë sekondë, asnjë minitë, thirrjen për të bërë vaksinën, për t’u vaksinuar.LEXO EDHE:  Konçensionet korruptive që po “djegin” prokuroren/ Lidhjet e Mirel Mërtirit me organin e akuzës

LEXO EDHE:  Konçensionet korruptive që po “djegin” prokuroren/ Lidhjet e Mirel Mërtirit me organin e akuzës

Nuk e di, nuk e mësoi kurrë se taksa e qarkullimit është 27 lekë, jo 240 lekë, pra as 24 lekë.

Tani i besohet “propozimeve”  të një njeriu që nuk di as kaq?”, shkruan Braçe./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE