Connect with Us

Meta flet me emra/ “Pas incineratorëve fshihet Klodian Zoto, duhet të ishte arrestuar”

Politikë

Meta flet me emra/ “Pas incineratorëve fshihet Klodian Zoto, duhet të ishte arrestuar”

Publikuar

-

Meta flet me emra/ “Pas incineratorëve fshihet Klodian Zoto, duhet të ishte arrestuar”

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish për aferën e incineratorëve dhe ka akuzuar me emër personin që fshihet pas tyre.

Ai tha se personi që ka tre incineratorët e Fierit, Elbasanit dhe Tiranës është Klodian Zoto.

Meta deklaroi në Tv Apollon se Prokuroria duhet të kishte arrestuar ish-ministrin e LSI Lefter Koka, ish-krahun e tij të djathtë Alqi Bllakon dhe Klodian Zoton.

Tashmë që Koka dhe Bllako kanë kaluar me të PS-në, Kreu i Shtetit bën përgjegjës këta dy persona për abuzimin e incineratorëve dhe i akuzon për përfitim parash dhe evazion fiskal.

Presidenti pretendon se ata po përdorin mbi 22 milion euro për blerjen e televizioneve dhe për fushatë elektorale.

“Edi Rama, spostoi nga lista e Partisë Socialiste, figura te shquara socialiste si Pandeli Majko duke i zëvendësuar ato me persona të aferës së inceneratorëve, si Alqi Ballako i 17 në Tiranë, dhe Lefter Koka i 7 në Durrës. Alqi Bllako eshte po aq pergjegjes sa Lefter Koka per ceshtjen e inceneratoreve. Sot te dy duhet te ishin ne banken e te akuzuarve.

Po të kishim Prokurori do të ishin arrestuar ata të aferës së incineratorëve që nxora unë sot atje, që nga ish-ministri që është i 7-ti në Durrës, që ka kaluar në llogari të vet në mënyrë të qartë mbi 2 milion e ca euro dhe prap ka krijuar disa kompani. Dhe vetë me shokët e djalit të vet ka përfituar po prap 5 milionë euro dhe po kështu është përfshirë në evazion fiskal me atë Zoton, që ka të gjtha këto incineratorët, dhe të Fierit, dhe të Elbasanit dhe të Tiranës. Mbi 22 milion euro që përdoren për fushata, për të blerë televizionet dhe duhet të përdoreshin për ata që vuajnë nga pandemia, për të blerë mjete për zjarrfikëset e kështu me radhë”, theksoi Meta.

LEXO EDHE:  Meta vlerëson ish-presidentin Meidani/ I akordon “Dekoratën e Flamurit Kombëtar’’

Ndërkohë, kujtojmë se CNA.al ka denoncuar me dokumenta se si Klodian Zoto ka përfituar para përmes aferave të incineratorëve./ CNA.al

Ndërtimi i inceneratorit në Fier/ Banorët hidhen në protestë

Rama miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës/ E merr Klodian Zoto i inceneratorëve

Klodian Zoto “mbin” edhe në Vlorë/ Ish-këshiltari bashkiak tregon detajet, inceneratorët u censurua nga mediat

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Luçiano Boçi bën deklaratën e fortë/ “S’mund të them jam në opozitë se do pranoja humbjen”

Publikuar

-

Nga

Luçiano Boçi i cili fitoi mandatin e deputetit për PD në qarkun e Elbasanit foli për zgjedhjet e 25 Prillit duke i cilësuar ato si masakër zgjedhore.

I pyetur se ku gaboi që dolën në opozitë, ai tha se nuk mund të thotë se është në opozitë pasi i bie të pranojë humbjen e zgjedhjeve dhe për këtë tha Boçi nuk qëndron pasi beteja vijon ende dhe këtë herë do të bëhet ne organet e reja të drejtësisë me dokumentimin e krimeve zgjedhore dhe manipulimit të votës.

Boçi i ftuar në studion e “Pa Protokoll” shtoi se janë bërë denoncime publike 6 muaj para zgjehdjeve dhe nuk është bërë ende asnjë veprim.

LEXO EDHE:  Vendimi për Metën/ Çupi: Humbën të dyja palët, mazhoranca mund të ketë fituar vetëm…

LEXO EDHE:  Vendimi për Metën/ Çupi: Humbën të dyja palët, mazhoranca mund të ketë fituar vetëm…

Unë nuk them po jam në opozitë se do pranojë humbjen, ne jemi ende në betejë. Jemi në një betejë ligjore ku në mes janë organet e reja të drejtësisë. Jemi para një krimi zgjedhor dhe kjo është bërë nga qeveria. Nuk u hodhën vetëm para, por u përdorën fonde shtetërore, u dhanë lejë legalizimi, u punësuan me kontrata, u dhanë edhe paga lufte. Kemi bërë denoncime publike 6 muaj para zgjedhjeve dhe nuk është bërë asnjë veprim, dolën të dhënat personale që ishte krimi më i madh zgjedhor dhe asnjë gjë s’u bë nga SPAK”, tha Boçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Murrizi flet me shifra: Ja sa është shitur një votë

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare Myslim Murrizi , ka komentuar mbi fenomenin e shit-blerjes së votave duke treguar se një votë është shitur nga 50 deri në 300 euro.

Ai shtoi se SPAK-u nuk po bën asgjë konkrete për denoncimet që po bëhen deri më tani dhe theksoi se blerja e votës ndodh jashtë kutie.

“Po edhe shqiptarët që e kanë shitur votën e kanë shitur nga 300 euro deri në 50 euro. Këto zgjedhje janë blerë me paratë publike. Brenda fushatës ka pasur tendera publikë, gjë që ka qenë e ndaluar. Të gjithë këto janë para votash. Këtu futet edhe paraja e botës së krimit që i jargaviten atij që është në pushtet ose atij që ka më shumë mundësi për të ardhur në pushtet. Këtu është shitur vota për 1.5 euro në muaj, ose një brisk rrojë dhe kjo është mëkat. 50 euro një votë dhe 4 vite që do të durosh një pushtet mbi kurriz, i bie 1.5 euro në muaj, nuk e di çfarë kanë shitur.

 SPAK-u nuk po bën asgjë konkrete në dijeninë time nga denoncimet që po bëhen deri më tani. Blerja e votës ndodh jashtë kutie dhe SPAK duhet të ketë tabulatet e telefonave ose metodat e tjera. SPAK nuk ka ardhur nga qielli, por janë po këta prokurorë, vetëm se nuk kanë pasur mbështetje dhe tani janë shkëputur nga politika, janë të pavarur. Unë vetë kam marrë pamjet nga KQZ dhe shpresojmë që të dalë diçka nga ajo që ne dyshojmë”, deklaroi Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

U vetëshpall kryetar i PD-së/ Kadilli tregon arsyen

Publikuar

-

Nga

Humbjet e Bashës/ Çfarë shkruante Fatbardh Kadilli tre vite më parë për kreun e PD

I vetshpalluri për kryetar të Partisë Demokratike Fatbardh Kadilli ka folur mbrëmjen e sotme për situatën brenda kësaj partie.

I ftuar në MCN ai u shpreh se ideja për këtë vendim ishin përmasat e humbjes. Sipas tij, vjedhja dhe blerja e votës nuk është një ngjarje e re. Kadilli u shpreh se po bëhet zbor politik prej vitit 2000, pasi refuzojnë rezultatin dhe pastaj bëhemi pjesë e sistemit.

Janë të dyja bashkë. Ishte edhe instikt në moment kur pashë që përmasa e humbjes ishte e padurueshme dhe kur po shikoja çfarë lëvizjesh po ndodhnin në PD që ishte rikrijimi i një fabule politike që vjedhja justifikon dështimin. Vjedhja e votës apo blerja e saj nuk është ngjarje e re. Po ashtu nuk është ngjarje e re që ne bëjmë një zbor politik që prej vitit 2000, refuzojmë rezultatin dhe pastaj bëhemi pjesë e sistemit”, tha Kadilli./CNA.al

LEXO TE PLOTE