LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja se si demokratët do të kontrollojnë jetën private të qytetarëve amerikanë

16 Korrik 2021, 05:57, Blog CNA
Ja se si demokratët do të kontrollojnë jetën private të

Nga Tucker Carlson ?Fox News?

Marsin e vitit të kaluar, kur në SHBA nisi të shfaqet vala e parë e rasteve masive me koronavirus, drejtuesit e mediave në Silicon Valley koordinuan veprimet e tyre me zyrtarët në Uashington për të përcaktuar se çfarë duhet t?i lejohej publiku që të dinte mbi pandeminë që po i vriste ata.

Kreu i Facebook, Mark Zukerberg, i dërgoi një e-mail Entoni Fauçit në Institutin Kombëtar të Shëndetit, për ta siguruar atë se përdoruesit e platformës së tij do të shihnin vetëm udhëzimet e aprovuara prej tij mbi Covid-19.

Twitter dhe Google bënë të njëjtën gjë. Ato eliminuan çdo postim që devijonte nga linja zyrtare e Uashingtonit. Në shumë raste,ata censuruan informacione nga mjekët e vijës së parë që ishin të vlefshme në aspektin mjekësor, dhe potencialisht jetë-shpëtuese.

Por postimet në lidhje me trajtimet ndaj Covid-19 u minimizuan. Këto kompani nuk kanë kërkuar kurrë falje për këtë gjë dhe ndoshta nuk do ta bëjnë kurrë diçka të tillë. Historianët do ta vlerësojnë atë që ndodhi. Me shumë gjasa ata do t?i cilësojnë ditët e para të pandemisë së Covid-19 si një pikë kthese në shoqërinë tonë, atë të nisjes së një sulmi të paparë ndaj lirive tona më themelore civile, që shumë pak njerëz e vunë re në fillim.

Sot mësuam se administrata Biden mendon se censura është e zbatueshme edhe për diskutimet private. Pra ato qëthua privatisht, kur je vetëm me telefonin tënd, nuk do të jesh në gjendje t?i thuash apo lexosh sepse Komitetit Demokratik Kombëtar (DNC), planifikon të kontrollojë rrjedhën e informacionit që merrni në telefonin juaj.

Sipas një raporti të ?Politico?, ?grupime aleate të Bajden, duke përfshirë Komitetin Demokratik Kombëtar, po planifikojnë të angazhojnë kontrollues të fakteve dhe të punojnë me qendrat e dërgimit të SMS për të fshirë çdo lloj keqinformimi në lidhje me vaksinat që dërgohen përmes mediave sociale dhe mesazheve me tekst?.

Po çfarë do të thotë ?keqinformim?? Ai nuk është i njëjtë me informacionin e rremë, si një informacion që është në fakt i pasaktë. Keqinformimi mund të jetë i vërtetë. Në fakt, kjo është shumë shpesh e vërtetë. Dhe është kjo arsyeja pse ata janë të zemëruar.

Keqinformimi është gjithçka që administrata Bajden nuk dëshiron që ju ta dini. Për shembull, përfshirë informacionin se sa efektive janë në të vërtetë vaksinat anti-Covid, dhe cilat mund të jenë efektet anësore të mundshme. Pra bisedat tuaja private do të kontrollohen nga DNC.

A është ky imazhi i një vendi të lirë?

Kur e gjitha kjo nisi vitin e kaluar ne nisëm që shqetësoheshim për liritë civile. Por na thanë:?Është një emergjencë globale shëndetësore. Nuk kemi zgjidhje. Gjërat do të kthehen në normalitet kur të mbarojë?.Por a do të kthehen gjërat në normalitet?

Duke ndaluar diskutimet mbi vaksinat, apo censuruar diskutimet mbi pandeminë, teksa kjo e fundit po largohet? Vaksinat janë në qarkullim prej më shumë se 7 muajsh. Pak a shumë të gjithë ata që duan një vaksinë e kanë marrë atë.

Mund ta merrni shumë lehtë -ato janë falas. Sipas administratës, vaksina funksionon në mënyrë të përsosur, ndaj të vaksinuarit janë të mbrojtur nga Covid-19. Ata nuk mund të sëmuren. Dhe kjo është arsyeja pse u vaksinuan. Atëherë, përse Uashingtoni zyrtar është kaq i zemëruar me njerëzit që nuk duan të vaksinohen?

Çfarë rreziku përbëjnë ata?Kjo sjellje të bën të mendosh se ndoshta asgjë nga këto nuk

ka të bëjë me Covid-19. Ndoshta bëhet fjalë për kontroll shoqëror. Vetë Fauçi e pranoi se vaksinimi duhet të imponohet me ligj. Kjo nxit shumë pyetje mbi liritë civile, dhe çfarë do të thotë të jesh një vend i lirë.

Por pyetje lindin edhe në nivelin mjekësor:A dimë mjaftueshëm për t?i bërë të detyrueshme këto barna? Mediat kanë paralajmëruar se FDA-ja po përgatitet të bëjë një paralajmërim të ri mbi vaksinën e kompanisë ?Johnson &Johnson?, duke thënë se ajo është e lidhur me një ç?rregullim nervor të quajtur GBS, që mund të shkaktojë paralizë.

Miliona njerëz vetëm në SHBA e kanë marrë tashmë vaksinën e kësaj kompanie. Sipas bazës së të dhënave të qeverisë VAERS, që regjistron efektet anësore të vaksinave, GBS është raportuar si një simptomë e mundshme edhe për çdo vaksinë tjetër Covid-19.

Por ky nuk është një problem i vogël. Mos harroni se në vitin në 1976, qeveria amerikane ndërpreu programin e vaksinimit masiv kundër gripit pasi disa qindra njerëz u prekën nga GBS. Njerëzit në atë kohë filluan që të bënin pyetje, dhe shumë shpejt administrata e Ford përcaktoi se nuk ia vlente të rrezikohej jeta e njerëzve.

Por kjo gjë nuk po ndodh tani. Njerëzit nuk po i bëjnë ato pyetje pasi nuk munden, nuk lejohen t?i thonë ato në publik. Gati një vit më parë, në shtator 2020, Kamala Harris tha se vaksina e koronavirusit mund të jetë e rrezikshme. Pse?Sepse zhvillimi i saj u mbikëqyr nga Donald Trump. Tani vaksina nuk është më një problem, pasi në krye është vetë Kamala Harris me Xho Bajdenin.

Çfarë po bëjnë republikanët tani që mësuan se administrata Bajden mund të përgjojë mesazhet e qytetarëve? Që DNC kontrollon atë që lejohet t?i dërgoni me tekst amerikanëve të tjerë? Ndaj kësaj nisme nuk ka thuajse asnjë rezistencë. Dhe kjo do të thotë se gjërat ka të ngjarë të përkeqësohen./CNA.al

Marrë me shkurtime

Lajmet e fundit nga