LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulja e rasteve me Covid/ Brataj: E keqja më e madhe ka kaluar, por jam i shqetësuar

16 Qershor 2021, 19:33, Lifestyle CNA
Ulja e rasteve me Covid/ Brataj: E keqja më e madhe ka kaluar, por jam i

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka komentuar situatën e pandemisë në vendin tonë.

I ftuar në A2, ai tha se situata është nën kontroll, pasi përveçse nuk ka humbje jete, kemi edhe disa qarqe që nuk kanë raste aktive.

Sipas tij, ?e keqja më e madhe ka kaluar patjetër, vera do të jetë më e qetë, por më shqetëson fakti që në Britani pati 9000 të infektuar me variantin Delta ditën e djeshme; në Itali janë zbuluar më shumë se 100 raste me këtë variant; është prezente edhe në Greqi?.

Brataj nënvizon se ?arma më e fuqishme karshi çdo virusi është vaksina?.

Në lidhje me gripin e shpendëve, Brataj tha: ?Nuk është hera e parë që shpërthen, por nuk ka rrezikun e madh të përhapjes te njerëzit?.

?Është e vështirë përhapja nga shpendi te njeriu, ajo ndodh vetëm me kontakt direkt dhe konsumimit të një ushqimi të pagatuar mirë?, deklaroi Brataj./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga