Pazaret e drogës në vend/ Artan Hoxha tregon arsyen pse hesht opozita

27 Nëntor 2020, 11:49, Aktualitet CNA
Pazaret e drogës në vend/ Artan Hoxha tregon arsyen pse hesht opozita

Gazetari Artan Hoxha, i cili është edhe një nga zërat më të fuqishëm sa i takon situatës së kanabis në vendin tonë, ka treguar detaje të reja ditën e sotme.

Nga studio e ?ABC News?, Hoxha tregon se shpërndarja dhe prodhimi i lëndëve narkotike është rritur, duke shtuar se për këtë situatë ka komunikuar ehde me zyrtarë të lartë të opozitës.

Për Hoxhën, opozita hesht sepse i duhen paratë e drogës për fushatën elektorale, duke shtuar se kanabisi në vend është një problem politik dhe jo i policisë.

?Është rritur shpërndarja e drograve. Për shkak tët kufizimit, është rritur përdorimi i lëndëve narkotike dhe furnizimi. Çmimi është rritur. Narkotikët e fortë, siç janë kokaina nuk e pi dot as gjimnazisti as studenti. E pi ai që ka mundësi ta blejë.

Numri i përdoruesve të kokainës janë shtuar, sepse janë ata njerëz që kanë jetuar jashtë dhe izolimi i ka blokuar këtu. Ata kanë shoqëri dhe grupet e tyre dhe arijnë ta sigurojnë. Linjat e brendshme të shpërndarjes është e njëjtë, nuk ka lëvizur.

Këtë vit për tiu larguar edhe Covid, isha nëpër male. Malet i kishin bërë më të sheshta se fushat.

Paratë e kanabis në fushatë opozitës do t?i bien në kokë. Kam folur me zyrtarë të lartë të opozitës. Pse heshtin? Sepse na janë kthyer kundër thanë, na votojnë kundër, ndaj kemi vendosur mos t?i trazojmë se mund të pësojmë disfatë.

Kjo nuk është heshtje është çmenduri. Opozitës i duhen paratë e drogës për të bërë fushatë elektorale. Ne nxjerrim pamje, nxjerr një pyll me bredha dhe të them se çfarë lloji është. Kanabisi në Shqipëri nuk është problem policor por politik. Hesht qeveria hesht edhe opozita. Policët janë të keqveshur, të keqtrajtuar dhe të keqpranuar?, tha Hoxha./CNA.al.

Lajmet e fundit nga