Banori jeton në çadër/ Shkreli: I dalin deri në 4 milionë për të bërë shtëpi, ai ka marrë 5

26 Nëntor 2020, 21:49, Aktualitet CNA
Banori jeton në çadër/ Shkreli: I dalin deri në 4

Gazetarja Kristiana Pemaj ka treguar historinë e familjes Gjonaj në Laç, e cila pas tërmetit të 26 nëntorit jeton në çadër.

Kryefamiljari tha se ka marrë 5 milionë lekë të vjetra nga Bashkia, por me to nuk riparon dot shtëpinë, pasi ajo është e pariparueshme.

Nga ana tjetër zv.ministri Shkreli tha se përderisa ekspertët e kanë vlerësuar me DS3, atëherë janë 3-4 milionë lekë të nëvojshme për t?u riparuar, megjithatë familja ka marrë 5 milionë. Kryefamiljari tha se që prej 12 dhjetorit jeton në kushte ç?njerëzore.

Gazetarja Pemaj: Ndodhem në zonën e Fushë-Milotit në familjen Gjonaj. Shtëpia e tyre është prishur nga tërmeti dhe prej asaj dite ata jetojnë në çadër.

Viktor Gjonaj: Nuk kam amrrë premtim. Inxhinierët e kanë cilësuar DS3. 5 milionë. Shtëpia ime është për shembje, nuk pranon riparim. 5 milionë nuk më dalin vetëm për çatinë. Muret i ka të plasaritura. Duhet prishur se është e pabanueshme. Me 12 dhjetor bëhen 1 vit që jetoj në kushte ç?njerëzore. Nuk është shemb shtëpia se më kanë dhënë 5 milionë. Mos prit më shumë prej nesh. Gjatë verës kam hyrë se çadra në verë ka qenë e nxehtë. Tani flej çadër, gjatë ditës kemi ndjet dhe në banesë. Nuk kam asnjë kusht njerëzor jetese. I kam marrë 5 milionë lekët se më tha kryetarja e Bashkisë merri ose nuk do t?i marrësh më. Me ato 5 milionë lekë të vijë shteti ta riparoj. Më tha kryetarja e bashkisë merre ti inxhinierin ta paguajë unë. Banesa është aty me e pa.

Shkreli: Është e vështirë që ne të merremi me çdo lloj rasti që del në terren. Eksperët e kanë vlerësuar DS3. Dhe pse një DS3 mund të bëhet me 3-4 milionë lekë, ata knë marrë 5 milionë. Mjafton të shkojë një inxhinier aty. Bashkia mund të jetë e bindur se me 5 milionë lekë bëhet. Ka njerëz që jetojnë keq, por ka dhe mijëra njerëz që vijnë na falenderojnë ne./CNA.al.

Lajmet e fundit nga