Foto-Një vit nga tërmeti/ Si paraqitet gjendja sot në Durrës

26 Nëntor 2020, 13:29, Aktualitet CNA

Sot shënohet një vit nga tërmeti tragjik i 26 nentorit të vitit të shkuar.

26 nëntori i vitit të shkuar do të mbahet mend si një ditë e zezë për Shqipërinë, pasi tërmeti i fuqishëm i orëve të para të mëngjesit la pasoja tragjike. Si pasojë e këtij tërmeti u shuan 51 jetë e me mijëra persona mbetën në qiell të hapur. Dy zonat më të prekura dhe me më shumë viktima kanë qenë Durrësi dhe Thuma.

Si paraqitet gjendja në Durrës një vit pas tragjedisë?

Më poshte po sjellim disa pamje nga gjendja e Durrësit ku shihet se në shumë ndëretasa vijojne punimet për rikonstruktimin e tyre. Një pjesë tjetër vazhdon të jetë po njësoj si dotën e tërmetit, të dëmtuara dhe rrënuara nga lëkundjet./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga