LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Kim jep ultimatum: Të jetë funksionale brenda 31 dhjetorit

25 Nëntor 2020, 13:06, Aktualitet CNA
Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Kim jep ultimatum: Të jetë

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim dhe ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca kanë zhvilluar një takim me nënkryetaren e Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha.

Lajmin e bëri të ditur ambasadori i BE, i cili përmes një postimi në rrjetin social shkruan se fokus i diskutimit ishte plotësimi i vakancave në Gjykatën Kushtetuese, në mënyrë që ajo të jetë funksionale sa më shpejt.

?Yuri Kim dhe unë sot u takuam me Vitore Tusha, Kryetare e KED. Ajo na informoi në lidhje me punën aktuale të Këshillit për të përmbushur vendet e lira të punës në Gjykatën Kushtetuese. KED do të takohet nesër dhe është thelbësore për të çuar përpara procesin, duke u mbështetur në hapjet opinion, kështu që Shqipëria do të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale deri në fund të vitit. Sigurimi i funksionalitetit të tij të plotë është një kusht kryesor për të filluar bisedimet e pranimit në KLGJ-në e parë. BE vazhdon të mbështesë Shqipërinë në reformën e drejtësisë dhe qëndron pranë saj si një anëtar i ardhshëm i BE?, shkruan Soreca në Twitter.

Ndërsa ambasadorja e SHBA Yuri Kim shkruan se brenda këtij viti Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale.

?Bashkë me Luigi Soreca takuam sot kryetaren e KED Tusha për të rikonfirmuar afatin kohor për të caktuar kandidatë e kualifikuar për Gjykatën Kushtetuese. Takimi i nesërm i KED që përfshin Parlamentin dhe Presidencën, duhet ta çojë procesin përpara në mënyrë që ? të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale deri më 31 dhjetor.

Kur kjo të ndodhë, atëherë presidenti Ilir Meta, kryeparlamenti Ruçi dhe kryetarja e KED Tushe do të meritojnë merita për ndërmarrjen e veprimeve urgjente në përputhje me opinionin e Komunitetit të Venecias & në përgjigje të kërkesës së popullit shqiptar për Reformën në Drejtësi?, shkruan Kim në Twitter./CNA.al.

 

Lajmet e fundit nga