LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Përgjigjja ndaj pandemisë s’ka qenë e bazuar në strategji”/ Dasho: Duhet angazhim serioz i mjekut të familjes

25 Nëntor 2020, 11:46, Aktualitet CNA
“Përgjigjja ndaj pandemisë s’ka qenë e bazuar në

Presidenti Ilir Meta po zhvillon një bashkëbisedim online me mjekët mbi situatën e koronavirusit në vend dhe menaxhimin e pandemisë.

Eksperti i shëndetit tha se përgjigjja e qeverisë ndaj pandemisë nuk ka qenë e bazuar në strategji.

Dasho bëri thirrje për një angazhim serioz të mjekut të familjes.

?Nëse kemi shtretër të bollshëm pse pacienti pret 10 orë në urgjencë? Të jemi realist. Nuk dua të përmend fjalën dështim, por përgjigjja e derimë tanishme nuk ka qene e bazuar në strategji. Vetëm me testime mund ta luftojmë këtë pandemi.

Duhet angazhim serioz i mjekut të familjes. Duhet 200 rapid teste për mjekët e familjes. Është koha të ndërtojmë një strategji, të mësojmë nga vendet e tjera.

Në 90% të rasteve kjo është një sëmundje që kalon me çaj dhe aspirina. Kjo sëmundje nuk të fal“, tha ndër të tjera Dasho./CNA.al

Lajmet e fundit nga