GJKKO e pakënaqur nga Gjonaj/ Ndryshoni aktin normativ për OFL, nuk merremi me të dënuar të zakonshëm

27 Nëntor 2020, 10:10, Aktualitet CNA
GJKKO e pakënaqur nga Gjonaj/ Ndryshoni aktin normativ për OFL, nuk

Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizur dhe Korrupsionit i ka kërkuar ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj që të ndryshojë disa nene të aktit normativ Operacioni Forca e Ligjit, e njohur si OFL, për sekuestrimin e pasurive.

Sipas shkresës, gjyqtarët e GJKKO-së, i kërkojnë ministres që të gjykojnë masa sekuestro apo konfiskimesh të personazheve që janë dënuar për vepra penale që i kap krimi i Organizuar, pasi shumica e këekesave që kanë mbërritur në gjykatë për sekuestrim pasurie janë  të dënuar për vepra penale të zakonshme.

Gjyqtarët kanë dalë në përfundim se shumica e kërkesave janë jashts juridiksionit të SPAK, dhe e gjitha kjo sjell zvarritje të këtyre çështjeve dhe më pas shfryrje të tyre./CNA.al.

Lajmet e fundit nga