Connect with Us

Letër në Ambasadën e SHBA-së për Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin/ Shantazh, kërcënime, fyerje dhe tentativë për të grabitur prona

Aktualitet

Letër në Ambasadën e SHBA-së për Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin/ Shantazh, kërcënime, fyerje dhe tentativë për të grabitur prona

Publikuar

-

Denoncimet në ambasadën e SHBA/ Biznesi kundër Ben Blushit dhe Top Channel

Sulmet dhe akuzat ndaj bizneseve kanë sjellë një konflikt të hapur midis njërës prej pronarëve të Top Channel, Vjollca Hoxha, drejtorit të saj Ben Blushi dhe disa investitorëve dhe drejtuesve të disa prej kompanive më të mëdha në Shqipëri.

CNA.al javë më parë zbuloi përplasjet e Ben Blushit me Klodjan Allajbeun e Spitalit Amerikan (Lexo këtu), apo Nadir Çaushollin e CFO Pharma.(Lexo këtu)

Me zbardhjen e këtyre përplasjeve që fillonin nga letrat në ambasadën e SHBA-ve, në qëndrimet që mbanin zyrtarët e këtij institucioni diplomatik ndaj disa mediave në shqipëri.

             Brian Beckmann

Kujtojmë këtu se Shefi i Marrëdhënieve me Publikun në Ambasadën e SHBA në Tiranë, Brian Beckmann në prill 2019, u shpreh se mediat përdoren si armë kundër biznesit, personave apo partive politike dhe jo si mjet për të treguar të vërtetën. “Shohim histori që janë shkruar, jo të bazuara në të gjitha faktet e vlefshme, por në të kundërt, me informacion të pjesshëm, të shtrembëruar që ofrohet për të promovuar interesin e një industrie, partie, një individi kundrejt një tjetri. Ata përdorin median me qëllimin e vetëm që të arrijnë atë që duan. Çdo takim ditor editorial në Shqipëri duhet të fillojë me pyetjen “Cila është historia që duhet të tregojmë?” dhe jo “Kujt do t’i vihemi nga pas sot? Lajmet duhet të përqendrohen tek e vërteta, dhe jo si mund të përdoret forca e shtypit si një armë kundër një personi, biznesi, apo një partie politike”,- deklaroi në atë kohë Brian Beckmann.

Më pas ne publikuam edhe letrën e biznesmenit Andon Dhima, i cili drejtonte gishtin nga Ben Blushi për disa çëshjtje pronësie, ku qartazi zbuloheshin pasuri marramendëse me vlera miliona dollarë, vendosur në emër të familjarëve të Ben Blushit. (Lexo këtu)

CNA.al ka mundur të zbulojë një tjetër denoncim ndaj Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit, nepërmjet një letre prej gati 10 faqesh, ku ndërtuesi Arben Reli, i drejtohet me fakte dhe akuza Ambasadës së SHBA në Tiranë për një nga pronarët dhe drejtorin e Top Channel.

LEXO EDHE:  Dy ngjarje kriminale me të dyshuar Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin
     Vjollca Hoxha

Duke besuar tek shërbimet dhe vlerat që ju përfaqesoni, po ju drejtohem me një letër, pasi po më grabitet një pasuri nga lidhja e disa personave, që po i sqaroj më poshtë me pronaret e TOP CHANNEL, Vjollca Hoxha dhe dirigjent i kësaj skeme është Drejtori i Top Chanel, Ben Blushi. Duke abuzuar me Median po më shantazhojnë, kërcënojnë, fyejnë, duke më prishur imazhin dhe bizneset e mia. Gjatë kësaj periudhe ata kanë ndikuar me presione dhe miqësi në  Institucionin e Kadastrës Shtetërore dhe tashmë edhe në sistemin e drejtësisë, Gjykata dhe institucionet e policisë”, shkruan biznesmeni Reli, në letrën e tij.

Pasuri e çmendur, grabitje pronash nga Korça në Vlorë, e falsifikim firme/ Kur do të flasë Ben Blushi për skandalet e tij?
                                     Ben Blushi

Me tej ai sqaron me detaje skemën ku përfshihet Ben Blushi si “dirigjent” dhe pse është përfshirë edhe Vjollca Hoxha dhe Top Channel e mediat në pronësi të saj.

Shpresim Bajraktari dhe Vis Bajraktari janë dy çunat e Sefedin Bajraktarit. Historitë rozë të të dy çunave me Top Media, Top Chanel dhe Gazeta Shqip, përkatësisht Vjollca Hoxha & Shpresim Bajraktari, Lori Hoxha & Vis Bajraktari, si edhe personi më i afert i këtyre lidhjeve , Ben Blushi, filluan të ndikojnë me presione, të cilat fillimisht i realizuan nëpërmjet “Gazeta Shqip”,- sqaron biznesmeni duke dhënë detaje në lidhje me faktet që kanë çuar në këto sulme.

CNA.al ka mundur të sigurojë edhe të tjera detaje nga kjo letër që sqaron plotësisht sulmet e mediave të Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit, për të shkuar më tej në kapjen e institucioneve dhe shërbimin që i bëhet kësaj dysheje, duke pasur frikë mediat që ata drejtojnë. (vijon)/ CNA.al

Top Channel dhjetëra shkrime e kronika kundër Nadir Çaushollit/ Sot transmeton reklamat e tij

Përplasja Top Channel-Nadir Çausholli/ Nga akuzat, kallëzimet penale tek “dashuria në kohën e kolerës”

Përplasjet mes Ben Blushit dhe Klodian Allajbeut/ “Urrejtja dhe dashuria” e Top Channel me Spitalin Amerikan

Letra e biznesmenit në ambasadën e SHBA-ve/ Ben Blushi kërkoi 2 apartamente për deklaratën e pasurisë, tani po më grabit me gjykatë pronat

Faktet që “kryqëzojnë” Ben Blushin/ Letra akuzë e biznesmenit drejtuar ambasadës të SHBA

Përplasjet mes Ben Blushit dhe Klodian Allajbeut/ “Urrejtja dhe dashuria” e Top Channel me Spitalin Amerikan

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Shqipëria është bërë gati për në BE”/ Rama flet nga OKB: Ja çfarë përfaqëson integrimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB-së se procesi i integrimit evropian është spirancë për të ardhmen e Shqipërisë.

Kryeministri deklaroi se Shqipëria ka kohë që është gati, por ajo pret që BE-ja të bëjë pjesën e saj.“Procesi i integrimit europian përfaqëson një spirancë për ne. Ne presim me padurim  dhe e kam thënë në Tiranë dhe Bruksel se Shqipëria ka kohë që është gati dhe pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi është një aspiratë mbarë rajonale dhe burim frymëzimi në një rajon të transformuar më të 6-ta vendet e rajonit që kanë rënë dakort të hyjnë në një treg të përbashkët bazuar në standartet e BE-së.

Ballkani i Hapur është shenja dhe prova kemi ne si rajon ka për rritjen e punësimit, tregtisë dhe të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve njëherë e përgjithmonë”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama thirrje për njohjen e Kosovës/ Vetëm maturia do të lejojë Serbinë të heq barrën e së shkuarës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur mbrëmjen e sotme fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB.

Kryeministri Rama i ka bërë ftesë vendeve të OKB-së për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ai është shprehur se mbështet si rrugë të vetme dialogun Kosovë-Serbi.“Nuk është obsesion, është test për të njohur realitet e reja në zemër të Evropës, kur një shtet i ri lindi. Kjo punë duhet të përfundojë dhe realiteti na ka treguar ne ballkanasve, por edhe Evropës se Kosova e pavarur, sovrane vazhdon prej 13 vjetësh. 

Shqipëria mbështet si alternativë te vetme, dialogun Kosovë-Serbi. Vetëm maturia, kuraja dhe vizioni do ta lejojnë më në fund Serbinë te heq barrën e të shkuarës”, thotë Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pabarazi në qasjen e vaksinave”/ Rama në OKB: Duhet një traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB, ku ka evidentuar disa prej sfidave me të cilat është përballur bota dhe Shqipëria sëfundmi. Në fjalën e tij, Rama ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë në periudhën më të vështirë të pandemisë.

Kryeministri theksoi se më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare është vaksinuar dhe se pritet që në 10 muajt e ardhshëm të vaksinohet edhe pjesa tjetër e popullsisë.

Gjithashtu Rama është shprehur se mbështet propozimin për një traktat të ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive përmes bashkëpunimit.Sot kemi më shumë se gjysmën e popullsisë shqiptare të vaksinuar dhe presim të kemi të kemi të gjithë popullsinë e vaksinuar gjatë 10 muajve të ardhshëm. Pa bashkëpunim kostoja do të jetë më e lartë. Kjo është arsyeja pse vjet mjekët shqiptarë shkuan në Lombardi dhe në këmbim pritëm mjekët italian në shtëpinë tonë. Falenderoj ata që na janë gjendur të na ndihmojnë, Turqinë. KE që luftoi për të përshpejtuar ofrimin e vaksinave, Kroacisë, Letonisë që na u gjendën me vaksina.

Pabarazia në qasjen e vaksinës ka nxjerrë në pah një qasje të ndryshme për nismat globale, Kjo është arsyeja pse vazhdojmë të jemi avokat për një traktat të ri ndërkombëtar për reagimin ndaj pandemive, Është e nevojshme të përmirësojmë qasjen ndaj vaksinave sepse ata që nuk janë ta pavaksinuar rrezikohen. Eksperienca e gjatë dhe e fortë e OKB nëse na ka mësuar diçka është se sfidat kërkojnë kontributin e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE