Connect with Us

Përplasjet mes Ben Blushit dhe Klodian Allajbeut/ “Urrejtja dhe dashuria” e Top Channel me Spitalin Amerikan

Politikë

Përplasjet mes Ben Blushit dhe Klodian Allajbeut/ “Urrejtja dhe dashuria” e Top Channel me Spitalin Amerikan

Publikuar

-

* Një ndër rastet më flagrante që tregon se morali dhe parimet mediatike kanë rënë përtokë, është ai i televizionit Kombëtar Top Channel. I ngritur nga i ndjeri Dritan Hoxha dhe i kthyer në një ndër mediat ikonë në vend. Por, pasi në krye të këtij televizioni është vënë ish-politikani Ben Blushi, gjithçka duket se ka ndryshuar.

Pak ditë më parë, CNA.al raportoi me detaje, përplasjet e Top Channel me një ndër biznesmenët e farmaceutikës në vend, Nadir Causholli, kundër të cilit janë bërë me dhjetëra e dhjetëra, shkrime e kronika që kanë përfunduar edhe me kallëzime në prokurori, ndërsa sot “rastësisht” kompania  CFO Pharma e Nadir Caushollit është një ndër sponsorit e Top Channel. (Lexo këtu).

Por një tjetër rast është edhe ai i Spitalit Amerikan. Administratori i Spitalit Amerikan, Klodian Allajbeu kohë më parë kishte një marrëveshje me Top Channel dhe sponsorizonte një emsion shëndeti në këtë television, emision që drejtohej nga Oriela Cano Kosho dhe në të të ftoheshin mjekë specialistë të Spitalit Amerikan, sipas temave që trajtoheshin.

Emisioni “Hipokrati” i drejtuar nga Oriela Cano Kosho, me sponsor Spitalin Amerikan, startoi në datën 15 shtator 2018, dhe vijoi çdo të shtunë, për disa muaj me radhë, në orën 18:20, në ekranin e Top Channel. Foto-emsioni Hipokrati, Spitali Amerikan.

Video më poshtë, emsioni i parë, e ftuar doktoresha neurologe, e Spitalit Amerikan.

Por, çfarë ndodhi më tej.

Pas një kohe mes Top Channel dhe Klodian Allajbeut të Spitalit Amerikan, mesa duket filluan përplasjet. Gazeta Shqip publikoi shkrime kundër Klodian Allajbeut, të cilin e cilësonte si “oligarkun e shëndetësisë” në Shqipëri.

Në datën 3 prill 2019, Gazeta Shqip publikon një shkrim me titull “Kush është oligarku i shëndetësisë, Klodian Allajbeu”, ku ky i fundit sulmohej në mënyrë të ashpër. Në shkrimin në fjalë thuhej ndër të tjera se “Të dhënat e siguruar nga “Gazeta Shqip”, nëpërmjet bilanceve dhe dokumenteve të depozituara në Qendrën Kombëtare të Biznesit, ekspozojnë një oligark të krijuar rishtazi në sektorin e shëndetësisë.

Bëhet fjalë për Klodian Allajbeun, i cili deri në vitin 2007, pasuria e tij ishte modeste, ndërsa sot ai qarkullon miliona euro falë spitaleve private dhe koncesioneve të përfituara nga qeveria e majtë.

Është vetëm 41 vjeç dhe sot zotëron 5 spitale private, një seri biznesesh për pajisje mjekësore, 2 koncesione shëndetësie, kompani për prodhim energjie elektrike si dhe monopolin e tregut ushqimor në Tiranë.

Asnjë institucion financiar në Shqipëri nuk ka hetuar sesi ky njeri që doli nga hiçi, arriti të bëhej kaq i pasur në harkun e pak viteve.”.

Shkrimi në fjalë më pas është fshirë nga gazeta Shqip, për arsye që vetëm ata e dinë. Por linku në google ekziston, dhe po ashtu ekziston edhe shkrimi në media të tjera, të cilat kanë cituar Gazetën Shqip. (Lexo ketu)

Megjithatë po në Gazetën Shqip ka një tjetër shkrim ku sulmohet Klodian Allajbeu, i cili ekziston ende në faqen online të kësaj media.

LEXO EDHE:  Blendi Gonxhe përfshihet në një tjetër skandal?/ Katër pyetjet që e vënë me “shpatulla pas muri”

Në datën 8 prill 2019, Gazeta Shqip pasqyron një pjesë të bizneseve të tjera, që sipas tyre Allajbeu i zotëron prej disa vitesh, ku përfshihen ndërtimi i një rrjeti spitalesh private që përfitonin tendera publikë si dhe përfitimi i disa koncesioneve.

“Ky është rasti më tipik i një oligarku, i cili ka krijuar një monopol falë ndërhyrjes së institucioneve shqiptare. Por ky nuk është i vetëm biznes që ka nën zotërim Klodian Allajbeu.

Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare të Biznesit, Allajbeu është fokusuar edhe tek sektori i energjisë elektrike, si dhe në aktivitetin e peshkimit.

Mjeku kardiolog i është futur edhe ndërtimeve, dhe për këtë ka krijuar kompaninë SOLID CONSTRUCTION. Ndërkohë edhe familjarët e tij, nuk mbeten pas me biznese.

Një tjetër kompani që ka si zotëruese me 50% të aksioneve bashkëshorten e Klodjanit është KNEO TRANSPORT KOMPANI. Kjo kompani ka si objekt transportin tokësor dhe detar për mallra dhe udhëtarë, kombëtar dhe ndërkombëtar, për vete dhe për të tretë.

Por pushteti financiar i familjes Allajbeu është i shtrirë edhe më gjerë. Babai i Klodjan Allajbeut rezulton që të jetë aksioner edhe pranë bankës Credins, me 0.90% të aksioneve.

Për të gjitha këto biznese por edhe të tjera, Gazeta Shqip do të pasqyrojë detaje të pathëna.”-thuhej ndër të tjera në shkrimin në fjalë. (Lexo këtu)

Allajbeu në një komunikim me CNA.al është shprehur se Ben Blushi i është hedhur në kurriz, por ka ende arsye të paqarta si dhe pse filloi beteja. E cila ashtu si dhe në rastin e Nadir Caushollit ka përfunduar me kallzime në prokurori dhe letra për ambasadat në Tiranë.

Por, duket se mëritë janë lënë mënjeanë dhe së fundi është “rikthyer dashuria” e madhe, pasi vetëm pak ditë më parë Klodian Allajbeu është parë sërish në ekranin e Top Channel ku edhe iu bë reklamë Spitalit Amerikan.

Vetëm pak ditë më parë, Klodian Allajbeu u shfaq ne emsionin Top Talk në Top Channel.

Ky është sërish rasti me Ben Blushin, ku me vajtjen e tij në Top Channel sulmohen biznesmenë apo gjyqtarë, bëhen kallëzime në prokurori apo diskreditohen e më pas shfaqen sërish. Ç’ka tregon se morali ka vdekur me kohë, gjithçka bëhet për hir të interesave dhe përplasjeve të momentit. Dhe kështu duket të ketë ndodhur dhe me Spitalin Amerikan.

Skema është e qartë. Në fillim ishte sponsor, pas disa muajsh ikën si sponsor dhe fillojnë përplasjet. Fillon sulmi nga Gazeta Shqip, më pas fshihen shkrime dhe në fund rikthehet “dashuria e madhe” dhe Klodian Allajbeu shfaqet sërish në Top Channel./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Situata kaotike në PD/ Basha “fshihet” si struci

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka tentuar të “fshihet” nga përgjegjësitë e tij për situatën kaotike, në të cilën e ka futur Partinë Demokratike.

Sot në një deklaratë për mediat, ndër të tjera Basha është pyetur nga një gazetare se “Kush do të mbajë përgjegjësi për situatën brenda PD?”.Por, Basha i ka bërë bisht pyetjes, duke tentuar të “fshihet si struci”, dhe duke u justifikuar se nuk është kjo tema për të cilën ai ka dalë në media.

LEXO EDHE:  Top Channel i kundërpërgjigjet Bashës/ Nuk kemi asnjë borxh që të shesim mediokritetin

LEXO EDHE:  “Qeveria synon kapjen e drejtësisë”/ Ja si i përgjigjet Rama opozitës

Përgjigja është e qartë. Kjo konferncë lidhet drejtpërdrejt me qytetarët. Me gjithë respektin ndaj jush dhe medias, kam vendosur që sot të mos lejoj asnjë padron tuajin që të marrë peng këtë diskutim jetik për shqiptarët.”-tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ulja e TVSH-së nuk garanton uljen e çmimeve”/ Eksperti i Ekonomisë flet me fakte, “rrëzon” Bashën dhe Salianjin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i Lulzim Bashës, Ervin Salianji disa ditë më parë, në një takim në Korçë, deklaroi se do të propozojë në Kuvend uljen e TVSH-së për produktet e shportës nga 20% në 6% gjë që sipas tij, do të sjellë uljen e çmimeve të produkteve të shportës.

Isha sot në Korçë për të prezantuar tek qytetarët propozimin e PD për uljen e TVSH-së për produktet e shportës nga 20% në 6%. Thënë më thjeshtë: vaj, sheqeri, miell, oriz, makarona, kripë, kos, qumësht, bukë dhe ujë, me çmime më të lira si pasojë e uljes së TVSH-së. Ky do të jetë propozimi që do mbrojmë më fortë në Kuvend sepse ky ndikon drejtpërdrejt në ekonomitë e familjeve tuaja!”-tha Salianji.

Ndërkohë, të njëjtës linjë i ka qëndruar edhe kreu i PD-së, Lulzim Basha.

Gjatë fjalës së tij dje në Kuvend, ndër të tjera Basha u ndal pikërisht tek propozimi për uljen e TVSH-së, për produktet e shportës. Basha tha se PD propozon uljen e TVSH-së nga 20% në 6% për ushqimet.

Por çfarë ndodh

Në fakt ajo që deklaron Basha duket se nuk iu vjen në ndihmë qytetarëve.

                     Sherefedin Shehu

Eksperti i Ekonomisë, Sherefedin Shehu shpjegon se pse ulja e TVSH-së, nuk garanton uljen e çmimeve të shportës, sikurse pretendojnë Basha dhe Salianji.

Në një analizë të gjatë, eksperti i ekonomisë, Sherefedin Shehu sqaron se kërkesa për uljen e normës së TVSH-së pas 25 viteve të zbatimit të saj dhe vetëm për një grup të mallrave të konsumit krijon presione për shmangie tatimore dhe nuk garanton uljen e çmimeve në treg.Kjo sepse sipas Shehut, çmimet vendosen lirisht nga tregu bazuar në kërkesën dhe ofertën a mallrave të caktuar dhe jo në mënyrë administrative duke u bazuar në komponentët përbërës të çmimeve. 

Ulja e normës së TVSH-së nga 20 për qind në 6 për qind për grupin e mallrave ushqimore dhe energjinë elektrike do të ishte një goditje për sistemin fiskal sepse buxhetit të shtetit do t’i mungonin të ardhurat e siguruara deri më sot nga ky grup i rëndësishëm. Ky efekt është shumë më i ndjeshëm në rastet e vendeve të varfra si Shqipëria, ku shpenzimet për ushqime përbëjnë rreth 41% të shpenzimeve totale të një familje apo rreth 32% të PBB-së.

Ulja e normës së TVSH-së për grupet e mallrave të përmendura më sipër në kushtet e Shqipërisë me një administrim të dobët fiskal do të krijonte gropë fiskale edhe si rezultat i rritjes së presioneve për shmangie të detyrimeve tatimore.”-shkruan ndër të tjera Sherefedin Shehu.

LEXO EDHE:  “Qeveria synon kapjen e drejtësisë”/ Ja si i përgjigjet Rama opozitës

LEXO EDHE:  Blendi Gonxhe përfshihet në një tjetër skandal?/ Katër pyetjet që e vënë me “shpatulla pas muri”

Gjithashtu ai thekson se “studimet ekonomike tregojnë se uljet e normës së TVSh-së disa vite pas zbatimit të saj dhe sidomos kur periudha e zbatimit është shumë e gjatë, si në rastin e Shqipërisë 25 vjet, jo vetëm që krijohen gropa fiskale, por as çmimet nuk ulen. Kjo sepse çmimet përcaktohen nga kërkesa dhe oferta në treg dhe ato janë si “rruga me një kalim” (one-ëay) dhe nuk njohin kthim mbrapa ose nuk ulen aspak. Edhe kur ulen, masa e uljes është shumë më e vogël krahasuar me uljen e normës së tatimit”.

Pra, sipas ekspertit të ekonomisë nga ulja e normës së TVSH-së apo heqja e saj, nuk do të përfitojnë qytetarët, për të cilët betohet çdo ditë qeveria dhe po “lodhet” edhe opozita. Me sa u tha më sipër, kuptohet që ulja e normës së TVSH-së nuk garanton se çmimet do të ulen.

Prandaj, Shehu shkruan se zgjidhja është mbeshtetja e përkohshme financiare për sektorë të caktuar.

Prandaj edhe në vendet e zhvilluara mbështetja e popullsisë realizohet në formën e “tollonave” ose “pakove ushqimore” dhe subvencionet e përkohshme për shërbimet bazë si energjia, uji, strehimi etj. Edhe për bizneset dhe sidomos për fermerët përdoren gjerësisht sistemet e sunbvencioneve apo mbështetjes së përkohshme financiare për sektorë të caktuar.”-shkruan Sherefedin Shehu.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sudja ka prerë flokët, ka lënë mjekër”/ Basha kopjon Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Më thuaj me kë rri të të them se kush je”. Kjo shprehje i shkon për shtat kreut të PD-së Lulzim Basha, i cili çdo ditë e më shumë bëhet si Edi Rama, kopja e tij.

Ka filluar me batuta si Rama me gjestet e trupit si Rama.Kështu u shfaq sot, në një konferencë shtypi me gazetarët., duke përdorur batuta, pa përgjigje konkrete, në pyetjet e gazetarëve.

LEXO EDHE:  Blendi Gonxhe përfshihet në një tjetër skandal?/ Katër pyetjet që e vënë me “shpatulla pas muri”

LEXO EDHE:  Etilda Gjonaj përballë faktit/ Pse po hesht për firmën e falsifikuar në pronën e Blushit

“Sudja me flokë të gjata pa flokë dhe Sudja me mjekër janë i njëjti fenomen. Apo se mbani Suden ju se jeni të rinj? Sudja ishte analfabete ky tjetri ka tetë vite që kapet me thonj pas karriges së kryeministrit, i cili është në dashni me personat e listës së zezë”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE