LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shpresë kundër Covid-19/ Mikrobiologu flet për kurën që po testohet, rezultatet kanë qënë pozitive

30 Mars 2020, 08:04, Politikë CNA
Shpresë kundër Covid-19/ Mikrobiologu flet për kurën që

Zv. Presidenti i Shoqatës së Boplogëve për Europën Perëndimore, mikrobiologu Dzihan Abazoviç është shprehur se qelizat staminale janë një terapi që po mendohet të përdoret te pacientët e sëmurë rëndë me koronavirus.

Në një lidhje direkte për ABC 4 Mëngjesit me Enkel Demin, Abazoviç ka theksuar ndër të tjera se Ballkani do e kalojë më lehtë periudhën e pandemisë. Ndër të tjera mikrobiologu ka thënë se kurba e rritjes për pacientët e infektuar në Ballkan pikun do e ketë këto 10 ditë.

Ai bën apel qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi pasi është mënyra më e mirë për të shmangur përhapjen e Covid 19.

?Qelizat staminale përdoren sot në shumë indikacione dhe shkenca ka provuar që ti shfrytëzojë dhe për pacientët me koronavirus. Qelizat staminale përdoren për të zhvilluar imunitetit dhe mbrojtjes së trupit për shumë gjëra dhe për COVID 19.?-tha ai.

Më tej ai theksoi se ?Qelizat staminale përdoren në shumë raste te sëmundjet që nuk kanë shërim. Por në rastin e koronavirusit qelizat staminale nuk janë ato që e eleminojnë virusin, por shfrytëzohen te rastet e sëmundjeve të rënda. Në atë moment qelizat staminale mund të bëjnë funksionin e tyre duke e sjellë sistemin imunologjik në një gjendje më të kontrollueshme.?.

I pyetur nëse kjo është thjeshtë teori apo ka pasur edhe testim, Dzihan Abazoviç tha se ?Për momentin nuk është vetëm teori pasi janë tre teori që janë punuar shumica nga kolegët kinez por një prej tyre është punuar dhe nga institucione të tjera në SHBA dhe në Evrope. Numri i pacientëve që janë trajtuar në këtë mënyrë është i vogël por duket se rezultatet kanë qenë pozitive. Në të gjithë shtetet ku është korona aktiv rezultatet primare janë pozitive dhe shpresoj që deri në mes të prillit do të mund të kemi rezultat për të parë nëse do e shfrytëzojmë këtë terapi apo jo.?

Ai sqaroi më tej se qelizat staminale gjenden në trupin e njeriut, i marrim dhe i përpunojmë i kthejmë mbrapa pacientit ku është e nevojshme.

?Në këtë rast numri i qelizave staminale që gjenden në trupin e njeriut nuk është i mjaftueshëm për të dalluar se çfarë shkakton koronavirusin dhe për këtë terapi duhet të shumohen qelizat staminale që bëhet në laboratore shumë të lartë në liçensime dhe në botë por nuk ka shumë laboratore të tillë, mund të ketë në Gjermani, Izrael, Francë dhe Kinë. Qelizat staminale shumohen në atë numër që mund të japin dhe efektin e duhur.? ?tha Dzihan Abazoviç.

Lajmet e fundit nga