LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alimehmeti analizon të dhënat/ Rritja ditore varet nga testet e shtuara, prova më e mirë…

23 Gusht 2020, 06:52, Lifestyle CNA
Alimehmeti analizon të dhënat/ Rritja ditore varet nga testet e

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, thotë se shifrat e kësaj jave janë një provë e mirë se sa më shumë të shtohen testet, aq më shumë ulet përqindja e rasteve positive.

Alimehmeti tregon se përqindja e rasteve pozitive për rreth 850-900 teste ditore është 17.6-18.6%.

Mjeku thotë se tashmë vendi ka hyrë në një fazë të qëndrueshme dhe se rritja ditore varet kryesisht nga testet e shtuara ditore.

?Ka provë më të mirë se shifrat e kësaj jave? Sa më shumë shtohen testet aq më shumë ulet përqindja e testeve pozitive (TPP). Ka pesë ditë që shifra e testeve është pothuajse fikse dhe përqindja ndërron pak fare.

16 Gusht: 120 raste, 626 teste, TPP 19.2%
17 Gusht: 119 raste, 501 teste, TPP 23.8%
18 Gusht: 155 raste, 932 teste, TPP 16.6%
19 Gusht: 158 raste, 864 teste, TPP 18.3%
20 Gusht: 155 raste, 847 teste, TPP 18.3%
21 Gusht: 152 raste, 864 teste, TPP 17.6%
22 Gusht: 156 raste, 837 teste, TPP 18.6%

Tashmë që jemi fiks ndërmjet 850-900 testeve ditore, TPP qëndron fiks ndërmjet 17.6-18.6%. Pra, me sa duket kemi hyrë në fazën e qëndrueshme të epidemisë dhe rritja ditore varet kryesisht nga testet e shtuara ditore. Mbetemi duke shpresuar në rritjen më të lartë të testeve në mënyrë që të ulim TPP nën benchmarkun 10%, nga ku fillon edhe të ketë efekt zbulimi dhe izolimi i rasteve?, shkruan Alimehmeti në rrjetet sociale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga