LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë mësuam nga gripi spanjoll/ Kreu i OBSH zbulon se kur do të mbarojë pandemia e Covid-19

22 Gusht 2020, 08:34, Lifestyle CNA

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) thotë se shpreson që pandemia e koronavirus të përfundojë në më pak se dy vjet.Duke folur në Gjenevë të Premten, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se gripit spanjoll të vitit 1918 u deshën dy vjet për të kapërcyer.

Por ai shtoi se përparimet e tanishme në teknologji mund t’i lejojnë botës të ndalojë virusin “në një kohë më të shkurtër”.”Sigurisht me më shumë lidhje, virusi ka një shans më të mirë për t’u përhapur,” tha ai.

“Por në të njëjtën kohë, ne kemi gjithashtu teknologjinë për ta ndaluar atë, dhe njohuri për ta ndaluar atë,” vuri në dukje ai, duke theksuar rëndësinë e “unitetit kombëtar, solidaritetit global”.Gripi vdekjeprurës i vitit 1918 vrau të paktën 50 milion njerëz.Koronavirusi deri më tani ka vrarë pothuajse 800,000 njerëz dhe ka infektuar 22.7 milion më shumë.

Dr Tedros gjithashtu iu përgjigj një pyetje në lidhje me korrupsionin në lidhje me pajisjet personale mbrojtëse (PPE) gjatë pandemisë, të cilën ai e përshkroi si “krim”.

“Çdo lloj korrupsioni është i papranueshëm,” u përgjigj ai.”Megjithatë, korrupsioni në lidhje me PPE … për mua është në të vërtetë vrasje. Sepse nëse punonjësit e shëndetit punojnë pa PPE, ne po rrezikojmë jetën e tyre. Dhe kjo gjithashtu rrezikon jetën e njerëzve që u shërbejnë”.

Edhe pse pyetja lidhej me pretendimet për korrupsion në Afrikën e Jugut, një numër vendesh janë përballur me çështje të ngjashme. Të Premten, protestat u mbajtën në kryeqytetin Kenyan Nairobi për pretendime për shartim gjatë pandemisë, ndërsa mjekët nga një numër i spitaleve publike të qytetit hynë në grevë për pagat e papaguara dhe mungesën e pajisjeve mbrojtëse. Në të njëjtën ditë, kreu i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së paralajmëroi që shkalla e shpërthimit të koronavirusit në Meksikë ishte “qartësisht e nën-njohur”.

Dr Mike Ryan tha se ekuivalenti i rreth tre personave për 100,000 po testohej në Meksikë, krahasuar me rreth 150 për 100,000 njerëz në SH.B.A.Meksika ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve në botë, me gati 60,000 vdekje të regjistruara që nga fillimi i pandemisë, sipas Universitetit Johns Hopkins./ CNA.al

Lajmet e fundit nga