LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shumë të rinj do përfundojnë keq”/ Mjeku shqiptar në Itali bën apelin e fortë: Çfarë do të ndodhë në vjeshtë  

22 Gusht 2020, 12:58, Lifestyle CNA
“Shumë të rinj do përfundojnë keq”/ Mjeku

Mjeku shqiptar në Itali, Alban Beltoja, foli në një lidhje për ?News24? mbi situatën e krijuar nga koronavirusi.

Mjeku u shpreh se situata në Itali është e qetë, pasi qytetarët janë ndërgjegjësuar dhe po respektojnë masat, ndërsa shtoi se një gjë e tillë duhet të ndodhë edhe në Shqipëri, pasi në të kundërt situata do të përkeqësohet në muajt e vjeshtës.

I pyetur pse po rriten shifrat, ai tha se ?Shumë njerëz kanë ikur me pushime në vende të tjera dhe janë infektuar. Italia i trembet një vale tjetër, nëse njerëzit nuk do të mbajnë masat mbrojtëse. Është e pa diskutim kjo gjë. Tani kemi një situatë ku shumica e atyre pozitivë janë pa simptoma, janë pak ata që paraqesin simptoma. Nëse parandalimi nuk do të bëhet më, do të ndodhë e njëjta situatë si në shkurt e mars.?

Gjithashtu ai tha se është një projekt që të nisë vaksinimi menjëherë në shtator.

?Personat me risk duhet të bëjnë dhe vaksina të tjera, përvec asaj të gripit. Kjo do të tregojë se një njeri që do të ketë temperaturë, ka shumë mundësi të ketë Covid-19. Por, gjithashtu vaksina ndihmon ndaj koronavirusit. Koronavirusi ka treguar se nëse do të mbahen masat nga popullata me korrektësi, ku një në katër persona duhet të jenë me maska, nuk do të ketë rrezik. Nëse në Shqipëri nuk do të respektohen masat në muajt tetor, nëntor, fatkeqësisht situata do të jetë si në korrik.?-tha mjeku.

Lajmet e fundit nga