LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Në vjeshtë mbërrijnë 400 mijë vaksina”/ Silva Bino tregon për cilat kategori do të jetë falas

22 Gusht 2020, 13:42, Lifestyle CNA
“Në vjeshtë mbërrijnë 400 mijë vaksina”/

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino, ka folur sërish për situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Në një lidhje me news 24 ajo u shpreh se koronavirusi nuk e ka ndryshuar virulencën dhe vijon të jetë po aq i rrezikshëm si në fillim.

Gjithashtu ajo zbuloi se me fillimin e sezonit të vjeshtës, do të fillojë vaksinimi i popullatës me vaksinat e gripit.

Sipas Binos vendi ynë ka siguruar 400 mijë doza që do të mbërrijnë në shtator-tetor.

Ajo tha se kjo vaksinë do të bëhet falas për një pjesë të popullatës, që është më e ekspozuar ndaj gripit sezonal, siç janë të moshuarit, fëmijët, gratë shtatzëna, personat me sëmundje kronike, pulmonare, por edhe mësuesit që shërbejnë në institucione arsimore.

?Janë siguruar 400 mijë doza që do të vijnë në fillim të shtatorit, dhe procesi do të vazhdojë në tetor dhe nëntor. Do të kenë përparësi personat e moshuar, me sëmundje kronike, me sëmundje pulmonare, fëmijët, gratë shtatzëna dhe mësuesit që shërbejnë në shkolla. Vaksinimi do të jetë falas, por do të ofrohen dhe vaksina në shërbimin privat, të çertifikuara dhe të sigurta.?/CNA

 

Lajmet e fundit nga