LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse e shohim veten më të bukur në pasqyrë?/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen e pabesueshme

22 Gusht 2020, 14:36, Lifestyle CNA
Pse e shohim veten më të bukur në pasqyrë?/

Estetika është shumë e rëndësishme në ditët e sotme por nuk është gjithçka. Në shoqërinë tonë ajo ka një ndikim shumë të madh, madje edhe tek vetëvlerësimi. Shpesh herë ndodh që kur shihemi në pasqyrë na duket vetja më bukur, kemi një perceptim ndryshe nga ç?është imazhi ynë i vërtetë.

Ndaj shkencëtarët kanë vendosur t?u përgjigjen disa pyetjeve që gjithsecili prej nesh i ka në kokën e tij. A është imazhi ynë i vërtetë ai që shohim në pasqyrë?  A na shohin njerëzit njësoj siç e shohim veten ne në pasqyrë?

Universiteti i Uellsit të Ri Jugor ka realizuar hulumtime në lidhje me këtë çështje shumë të diskutuar dhe të dyshimtë. Studiuesit e krahasuan imazhin që shohim në pasqyrë me atë të portretizuar në foto. Për të kryer këto studime, u morën në prova qindra studentë. Rezultati ishte befasues. Me sa duket, asnjë pjesëmarrës nuk kishte një ide të qartë për pamjen e tyre aktuale fizike. Kjo pasi imazhi në pasqyrë nuk është plotësisht i vërtetë. Ekspozimi i vazhdueshëm që vuajmë ndaj këtij imazhi të përmbysur, në fakt, nuk na lejon të kemi një perceptim të saktë të realitetit.

A është e vërtetë që në pasqyrë e shohim veten më të bukur? Ja si qëndron e vërteta

Pra, po, është e vërtetë që në pasqyrë e shohim veten më të bukur. Psikologët dhe shkencëtarët pohojnë me zjarr këtë teori. Shkenca shpjegon se jemi mësuar aq shumë me këtë reflektim të shtrembëruar saqë humbasim sensin e realitetit. Pra, ndonjëherë, ne as nuk e njohim veten në foto. Por ato janë më shumë si pamja jonë e vërtetë.

E njëjta gjë ndodh me zërin, që shpesh i realizojmë. Ne jemi aq të mësuar me atë që dëgjojmë në kokën tonë që nuk e njohim atë të regjistruar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga