LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto fakt/ Basha pranon publikisht përfshirjen në aferën e inceneratorëve

18 Qershor 2020, 14:27, Politikë CNA
Foto fakt/ Basha pranon publikisht përfshirjen në aferën e

Kryetari i Republikës së Re Lulzim Basha, ka qenë sot në zonën e Farkës, Saukut dhe Baldushkut, ku ka takuar disa banorë, biznesmenë dhe fermerë.

Por ajo që vihet re është se Basha është shoqëruar nga ish-deputeti i Partisë Demokratike Gerti Bogdani. Pak ditë më parë, Gert Bogdani i raportua nga media “Zimlive” si i përfshirë në skandalin e Zimbabve të Afrikës, në lidhje me dy tendera me vlerë 60 milion dollarë në fushën e shëndetësisë dhe blerjen e materialeve anti-Covid.

Njeriu hije i koncesionit të inceneratorëve, Mirel Mërtiri, sipas medias “Zimlive” është paraqitur në Zimbabve me emrin Ilir Dedja dhe tashmë po hetohet për aferë korruptive si personi që qëndron në qendër të skemës.

Agjencia e lajmeve ?Zimlive? publikoi një foto të Mërtirit, i cili shoqërohej edhe nga ish-deputeti Bogdani, që mesa duket është përfaqësuesi dhe garancia e Lulzim Bashës pranë koncesionit të inceneratorëve.

Basha sot publikisht tregoi dhe pranoi që është i përfshirë në aferën e inceneratorëve sepse kur mediat ndërkombëtare dhe shqiptare po denoncojnë Gert Bogdanin dhe PD-në e tij për inceneratorët dhe korrupsionin e Zimbabve, Basha e merr dhe e mban në krah të djathtë ( foto e parë) për të konfirmuar se ai është i deleguari i tij.

Në këtë mënyrë Basha na tregon hapur edhe arsyen se përse nuk e  dorëzon dosjen e inceneratorëve në SPAK, por vetëm bërtet në televizione./ CNA.al

 

 

 

 

 

 

 

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Skandali 60 mln USD në Zimbabve/ Si u përfshi Klodian Mërtiri në dy tenderat korruptivë

Ben Blushi heq lajmin për ortakun e inceneratorëve

Skandali 60 mln USD në Zimbabve zbulon fytyrën e Klodian Mërtirit, njeriut-hije të inceneratorëve

?Mashtrimi? 60 mln USD/ Klodian Mërtiri i inceneratorëve ?në shënjestër? të autoriteteve ndërkombëtare

Lajmet e fundit nga