Koronavirusi!/ Ursula von der Leyen: Vaksina mund të shitet si një mjet luksi

20 Maj 2020, 08:16, Lifestyle CNA
Koronavirusi!/ Ursula von der Leyen: Vaksina mund të shitet si një

Vijojnë kërkimet për gjetjen e një vaksine për koronavirusin.

Lidhur me këtë çështje ka reaguar presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila ka deklaruar se BE do të mbështesë kërkimet për gjetjen e vaksinës.

Ajo theksoi se vaksina duhet të jetë e disponueshme për të gjithë qytetarët në botë dhe se nuk duhet të jetë luks.

Këtë deklaratë presidentja e Komisionit Evropian e bëri gjatë samblesë së 73 të OBSH.
?Duhet të luftojmë më shumë për mposhtjen e koronavirusit dhe për këtë duhet kura respektove. BE i është përgjigjur menjëherë thirrjes për mbledhjen e 8 miliardë dollarëve për krijimin e vaksinës, e cila me t?u bërë, duhet të jetë e disponueshme ndaj të gjithëve pasi nuk mund të shitet si një mjet luksi, por e mirë e përbashkët?-tha Ursula von der Leyen./CNA.al

Lajmet e fundit nga