Connect with Us

Si po bashkëqeverisin Edi Rama dhe Lulzim Basha?!

Politikë

Si po bashkëqeverisin Edi Rama dhe Lulzim Basha?!

Publikuar

-

Nuk ka më asnjë mëdyshje, ata janë bashkë siç kanë qenë që në majin e vitit 2017. Ortakëria e tyre nuk prishet, por për më tepër thellohet në kohë krizash apo pandemish si kjo e Covid-19.

Dje në mbrëmje këtë e pranoi hapur Lulzim Basha në një dalje të tij televizive duke numëruar të gjitha pikat që qeveria kishte pranuar dhe ishte falenderues ndaj saj. Luli gjithë kohën thoshte se pikat ishin të tijat, porozimet e tij. Pra, propozimet e Bashës që Edi Rama i kishte marrë në konsideratë dhe i kishte zbatuar.

Sot kur qeveria pritet të dalë me planin ekonomik, Lulzim Basha ka propozuar 8 pika të tjera, që shumica janë pjesë e asaj që pritet të publikojë qeveria.

Tani Rama dhe Basha po bashkëqeverisin me këtë bashkëpunim kaq të hapur, ku Luli duket si një nga ministrat e Ramës që dublon herë Ogerta Manastirliun, herë Erjon Braçën e herë Belinda Ballukun.

LEXO EDHE:  “I pacipë dhe spiun i UDB-së”/ Gazetari “masakron” Baton Haxhiun

Do ishte më mirë që Rama ta fuste në qeveri dhe të dilnin hapur se kështu në distancë po vuajnë të dy dhe Basha po bëhet më qesharak se kurrë. Merr pikat nga Rama një ose dy ditë përpara, i publikon, pastaj Rama i zbaton. Tani ja jep vetë Rama apo ja nis me Endri Fugën nëpërmjet  Desadës apo Elonës kjo ka pak rëndësi.

Kot lodhen të dy që të bashkëqeverisin në distancë, Luli është thjesht pa emërim ministër apo zv/kryeministër, sepse detyrat i merr nga Rama, ja propozon Ramës dhe ky i fundit i zbaton pikë për pikë siç do Luli.

Boll se gajasët dynjanë, dilni hapur se kështu u cfilitët./ CNA.al

Beteja me koronavirusin/ Basha propozon planin ekonomik me tetë pika

1 Koment

1 Koment

  1. t

    17 Mars, 2020 at 6:44 pm

    Po ja fusni si kau peles

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama “i dorëzuar”/ “Do kisha dhënë gjithçka që mos isha kryeministër në këtë situatë”

Publikuar

-

Nga

Edi Rama e ka thënë hapur se nuk do donte që të ishte kryeministër i Shqipërisë në këtë situatë në të cilën ndodhet vendi aktualisht.

Rama deklaroi se do të jepte gjithçka që të mos e drrejtonte ai vendin në këto momente.

“Në këtë detyrë ku jam dhe do kisha dhënë gjithçka që mos isha unë lideri i këtij vendi në këtë fazë, por e kam të pamundur që të flas ndryshe dhe të veproj ndryshe”, u shpreh kreu i qeverisë për Report Tv, duke nënkuptuar se e ka shumë të vështirë ta përballojë situatën.

Më tej, kryeministri tha se do bëjë gjithçka që Shqipëria ta mundë sa më shpejt koronavirusin.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës akuza të forta qeverisë/ Liston absurditetet e Reformës në Drejtësi

LEXO EDHE:  Gazetari tallet me Ramën/ Kam një "shpifje" për ty..

“Më shumë se asnjëherë të gjithë janë familja ime dhe asgjë që unë do bëja për familjen time nuk do ta lija pa e bërë për këta, për asnjë”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta sqaron rolin e Task Forcës së tij/ “Nuk duhet të kursehemi për infrastrukturën në shëndetësi”

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur për Task Forcën që ka ngritur në institucionin që ai drejton dhe për kritikat që ka marrë për këtë veprim.
Meta deklaron se krijimi i kësaj Task Force është keqkuptuar dhe thekson se ka si qëllim të ndidhmojë në monitorimin e situatës.
“Sa i takon Task Forcës mund të ketë pasur një keqkuptim, ajo është në funksion të presidentit, nuk dublon Task Forcën e ministrisë së Shëndetësisë. Është një Task Forcë që ndihmon për të monitoruar të gjitha zhvillimet, për të komunikuar me të gjitha shqetësimet që vijnë, me qëllim përmirësimin e gjithë menaxhimit shtetëror të menaxhimit të kësja situate”, u shpreh ai në studion e News 24.
Meta tha se të gjithë duhet të jemi bashkëpunues, reflektues, sepse është një eksperiencë e re që asnjëri prej nesh nuk e kishte menduar.
“Do të kërkohet një qasje tjetër e menaxhimit të kësaj situate dhe infrastrukturës shtesë të domosdoshme, për të cilën nuk duhet të kursehemi dhe absolutisht në varësi dhe nga skenarët e ndryshëm, sepse janë disa skenarë për zhvillimin e kësaj beteje në planin e shëndetit publik, duhet të kemi të gjithë skenarët edhe përsa i takon përballimit të efekteve në ekonomi. Jo vetëm që FMN-ja e bëri të qartë para disa ditësh, që do të kemi efekte ngadalësuese, ndërkohë që më parë efekte të tilla patëm dhe nga tërmeti.
Por njëkohësisht të gjithë e ndjejmë që efektet do të jenë në shumë drejtime dhe ne duhet të jemi të përgatitur për disa skenarë, të cilët unë shpresoj dhe besoj, që qeveria do t’i bëjë publik së afërmi dhe për këtë e rëndësishme, dhe besoj të jetë dëgjuar zëri i aktorëve të tjerë ekonomikë në vend që kanë shprehur shqetësimet e tyre legjitime.
Kjo është një krizë, është një emergjencë, të cilën do ta përballojmë të gjithë bashkë dhe mënyra më e mirë, por edhe e vetmja, është transparenca dhe bashkëpunimi”, nënvizoi Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video/ Ja çfarë ndodh po të dalim trimërisht rrugëve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në rrjetet sociale, ndërsa shpjegon se pse është e domozdoshme strategjia me luftën ndaj koronavirusit, me të gjitha masat sado drastike mund të duken.

SHIKOJENI NË 80 SEKONDA SE PSE STRATEGJIA JONË E LUFTËS ËSHTË E VETMJA RRUGË PËR TË SHPËTUAR JETË, E PËR TA “LODHUR” ARMIKUN DHE ÇFARË NDODH, PO TË DALIM RRUGËVE TRIMËRISHT, DUKE LIRUAR ZINXHIRIN E MASAVE TË FORTA SHTRËNGUESE VETJAKE, FAMILJARE, SHTETËRORE!

🔴 SHIKOJENI NË 80 SEKONDA SE PSE STRATEGJIA JONË E LUFTËS ËSHTË E VETMJA RRUGË PËR TË SHPËTUAR JETË, E PËR TA “LODHUR” ARMIKUN DHE ÇFARË NDODH, PO TË DALIM RRUGËVE TRIMËRISHT, DUKE LIRUAR ZINXHIRIN E MASAVE TË FORTA SHTRËNGUESE VETJAKE, FAMILJARE, SHTETËRORE!

Gepostet von Edi Rama am Dienstag, 17. März 2020

LEXO TE PLOTE