LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Drafti i Komisionit të Venecias/ Gjonaj paralajmëron se do dorëzojë argumenta të reja

9 Mars 2020, 15:19, Politikë CNA
Drafti i Komisionit të Venecias/ Gjonaj paralajmëron se do

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka folur për raportin paraprak të Komisonit të Venecas lidhur me ?betejën? për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Ndonëse Venecia u shpreh hapur në mbështetje të presidentit Ilir Meta, Gjonaj tha ende nuk është dhënë opinioni përfundimtar dhe se ky ishte një fotografim i parë i situatës.

Ajo paralajmëroi se Kuvendi do të dorëzojë argumenta të tjera plotësuese deri në datë 13 mars, të cilat sipas saj mund të ndryshojnë dhe qëndrimin.

?Komisioni i Venecias ka një proces që e kryen, si një proces gjyqësor. E shikojnë dhe japin argumenta sipas këndvështrimit tuaj. Deri në datën 13 të dy palët do duhet të japin mendime, komente dhe opinione mbi këtë fotografim të parë. Është një fotografim i parë i situatës, nëse nuk do kishte mundësi që secila palë të paraqiste argumentat ligjorë, nuk do kishte një opinion përfundimtar. Të dyja palët duhet të jenë konkrete, pa e politizuar çështjen.

Argumentat shtesë do dorëzohen deri në datën 13. Ka argumenta. Nëse s?do ishte kështu, atëherë do të ishte një raport përfundimtar. Kuvendi ka një sërë argumentash për të paraqitur, se në fund të fundit ne nuk na intereson për të kuptuar kush ka të drejtë. Këtu nuk ka të fituar dhe të humbur, ky është një proces i drejtë?, deklaroi ministrja në ?Top Talk?, ndërsa theksoi mazhoranca do ta respektojë opinionin e Komisonit të Venecias cilido qoftë ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga