LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koronavirusi/ ISHP: Pesë mënyrat për të mbrojtur familjen tuaj

9 Mars 2020, 08:08, Politikë CNA
Koronavirusi/ ISHP: Pesë mënyrat për të mbrojtur familjen

Ndërkohë që dy rastet e para të prekura me koronavirus në vendin tonë u regjistruan sot, Instituti i Shëndetit Publik vijon të publikojë masat që duhet të marrë çdo njeri, me qëllim që të parandalojnë infeksionin.

Në një njoftim në faqen zyrtare, ISHP jep pesë mënyra për të mbrojtur veten dhe familjen tuaj nga koronavirusi:

1. Mbani distancë nga njerëzit të cilët kolliten apo tështijnë
2.Kollituni dhe tështini duke përdorur bërrylin dhe jo duart tuaja, mbuloni hundën dhe gojën gjatë kollitjes apo tështimës.
3. Shmangni prekjen e fytyrës dhe lani duart sa më shpesh. Fërkojini për të paktën 20 sekonda me ujë të ngrohtë dhe sapun.
4. Nëse jeni të sëmurë qëndroni në shtëpi për të ndaluar përhapjen e sëmundjes dhe për t’u shëruar.
5. Lexo të gjithë informacionet zyrtare që mundesh, lidhur me COVID-19
Ndërkohë, MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga