LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi/ Meta kërkon marrjen e masave emergjente

8 Mars 2020, 15:11, Politikë CNA
Rritja e viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi/ Meta kërkon

Presidenti Ilir Meta ka bërë një apel publik lidhur me marrjen e masave emergjente kundër koronavirusit.

Duke marrë shkas nga përhapja e koronavirusit me hapa të shpejtë në Itali dhe Greqi, Meta kujton deklaratën e 31 janarit.

Kreu i Shtetit kërkon të vihet në dispozicion një financim shumë më i madh se ai i deritanishëm për përballimin e situatës dhe angazhimin e të gjithë kualiteteve njerëzore shkencore.

?Është emergjente forcimi maksimal i masave parandaluese sanitaro-epidemiologjike;

Për shkak se gjendja në Itali por edhe përhapja në rritje në Greqi, dy vende me të cilat kemi shkëmbimet më intensive, imponon aplikimin e masave të “Zonës së Kuqe”, si ato të marra në Itali, aplikimin e të gjitha kufizimeve e veprimeve që ky regjim kërkon, si dhe marrjen e masave organizative energjike dhe të monitoruara 24 orë në 24;

Vënien në dispozicion të financimit të plotë, shumë më të madh se ai i deritanishëm, për përballimin e situatës si dhe sigurimin e mbrojtjes së plotë dhe efikase të të gjithë personelit mjeksor të mobilizuar për përballimin e situatës;

Angazhimin e të gjithë kualiteteve njerëzore shkencore, por edhe të atyre me eksperiencë në fushën e epidemiologjisë e higjenës, qofshin edhe jashtë shërbimit aktiv”, deklaron Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga