LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Propozimi i papritur i Agron Dukës/ Kërkon rikthimin e të larguarve të Bashës

7 Mars 2020, 19:15, Politikë CNA
Propozimi i papritur i Agron Dukës/ Kërkon rikthimin e të

Kryetari i PAA dhe aleati i PD Agron Duka deklaroi se propozimet për Reformën Zgjedhore të prezantuara një ditë më parë nga kryedemokrati, Lulzim Basha, nuk kanë qenë vendim i opozitës së bashkuar.

Duka tha se ky ka qenë një mendim i Bashës dhe e cilësoi si pozitiv.

?Nëse realizohet natyrisht do të ishte pozitive, por mendoj se do të kërkojë një kohë të caktuar që jamë skeptik nëse do të arrihet apo ajo. Ama nëse ne do ti mbetemi besnik asaj për të cilën Bundestagu ngul këmbë, pra reformën zgjedhore që duhet të mbarojë deri më 15 mars, nuk besoj që ka vend të diskutohet propozimi i Bashës?, tha ai në emisonin ?Kjo Javë?, ndërsa foli për propozimet e Fatmir Mediut, që të lejohen grupimet politike brenda një koalicioni zgjedhor.

?Kjo do të thotë që parti të tjera që nuk janë jashtë PD-së, mund të konkurojnë brenda njëri tjetrit dhe ai që merr vota më shumë ai merr deputetin, ai me më pak mund të marri të dytin e kështu me radhë. Ky do ishte një propozim që do bënte dy gjëra, e para do rregullonte diçka ndaj këtij sistemi që është i padrejtë,  dhe besoj që opzoitës vetë do i bënte mirë, se gjithë këto pakënaqësi ndaj Rilindjes dhe ndaj Ramës, do kishin një mundësi të konkuronin brenda këtij grupi politik. Kam shpresë që ky propozim të hidhet në tryezë të hënën, dhe të shpresojmë të pranohet edhe nga z.Rama sepse edhe atje ka parti që mund të konkurojnë brenda një grupimi politik të mbështetur nga PS?, u shpreh Duka.

Mirëpo aleati i Bashës ka bërë një propozim të papritur për rikthimin në opozitë të të larguarve nga kryetari i demokratëve.

?Nëse ne do ta mbyllim historinë e opozitës vetëm më këto 5 partitë, përfshi edhe PDIU e Shpëtim Idrizit, me PD ne nuk fitojmë gjë. Ky lloj fronti duhet të jetë shumë më i madh, duhet të futen të gjithë ata që janë kundër kësaj qeverisje dhe duan të japin kontribute, por nuk duan të jenë te PD, e mbase edhe PD s?ka dëshirë t?i ketë në lista, por janë njerëz aktiv?, nënvizoi kryetari i PAA./CNA.al

Lajmet e fundit nga