LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryemadhi nuk ndalet/ Kryetarja e LSI-së “vjedh” edhe Kadarenë

7 Mars 2020, 14:06, Politikë CNA
Kryemadhi nuk ndalet/ Kryetarja e LSI-së “vjedh” edhe

Edhe sot në ditën e 7 marsit, politika jonë nuk të lë vetëm tek urimi për mësuesit, të cilëve nuk iu mjaftojnë pagat e ulëta e problemet e shumta që kanë, por shumica e tyre duhet të përballen edhe me hipokrizinë e politikës.

Ka nga ata të cilët sot ndoshta janë një tjetër simbol për mësuesit. Produkt i asaj që sduhet të ishin dhe ndoshta turp që kanë dalë nga duart e tyre, Por të paktën mësuesit do qeshin e do gajasen me budallëqet e politikanëve tanë.

Mirë që nuk mësuan dje, por iu është bërë ves vjedhja sot. Siç vjedhin Shqipërinë, vjedhin edhe çdo gjë që iu del përpara. Kjo mund të thuhet për atë që ka ndodhur sot me Monika Kryemadhin, kryetaren e LSI-së, të shpk-së së Ilir Metës, kryetaren e partisë së hajdutave që sollen në pushtet Edi Ramën, partia e kapur me bllok në dorë, e cila në rastin e 7 marsit vodhi publikisht dhe tani e shohin të gjithë.

Ndërsa ka uruar mësuesit për festën e 7 Marsit, kryetarja e LSI-së, pa pikën e respektit dhe etikës, ka vjedhur disa vargje të poezisë ?Mësueset e fshatit? të Ismail Kadaresë, i ka deformuar dhe i ka publikuar sikur të ishin vargjet e saj, pa marrë asnjë mundim që minimumi të citojë shkrimtarin e madh.

?Unë besoj te ju mësuesit e mi! Ju të heshturit gjer në dhimbje, të mëdhenjtë gjer në madhështi!?-shkruan Kryemadhi në urimin e saj.

Por, mesa duket soji i Kryemadhit, nuk dinë të bëjnë gjë tjetër, dinë vetëm të vjedhin, megjithëse mësuesit nuk kanë faj. Ata u kanë dhënë të tjera mendime. Mona sot u kap duke vjedhur, ashtu siç është kapë LSI-ja, ditë e natë e ndoshta askujt sdo ti bëjë më përshtypje.

Por, të paktën do gajasen mësuesit tanë dhe ndoshta do mërziten me çfarë fruti dha pena e tyre./ CNA.al

?Mësueset e fshatit?
(Ismail Kadare)

Në udhëkryqe ndanë xhadeve
Ditët e shtuna dalin shpesh
Dhe zgjatin dorën nga makinat
Herë dy nga dy herë veç e veç

Po shpesh ata që janë brenda
Me njëri-tjetrin shkëmbejnë fraza
Si shumë pretendime kanë
Mor shoku Jani, këto vajza

Dhe janë ata që bëjnë zhurmë
Që kanë për vete dyzet gojë
Që i shkruajnë letër presidiumit
Për një guzhinë po t?ju mungojë

Dhe ato presin makinën tjetër
Atje në rrugë atje në shi
Ato të urtat gjer në dhembje
Të thjeshtat gjer në madhështi

Tek presin, java që kaloi
Iu kujtohet si në tym
Klasa me nxënësit, gabimet
Q?u përsëritën në hartim

Në mbrëmje radion dëgjon njëra
Tjetrës në mend i vjen sërish
Shikimi i fotoreporterit
Q?andej kaloj rastësisht

Koha e fejesës i ka ardhur
Dikujt ndoshta i shkon çdo ditë
Pluhur i shkumësit, vello e bardhë
U bie mbi supe e i trondit

Po s?ngrenë ato botën në këmbë
Në komitet në ministri
Ato të urtat gjer në dhembje
Të thjeshtat gjer në madhështi?.

Lajmet e fundit nga