LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta uron 7 Marsin/ Kujton mësuesen e tij të parë, por edhe “Pranverën kuqezi”

7 Mars 2020, 09:02, Politikë CNA
Meta uron 7 Marsin/ Kujton mësuesen e tij të parë, por edhe

Presidenti Ilir Meta ka uruar Gëzuar 7 Marsin, e cila në vendin tonë njohet si Festa e Mësuesit.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta një urim të veçantë e ka për mësuesen e tij të parë, Lenin, po ashtu edhe për të gjithë mësuesit dhe pedagogët, të cilët thotë se i kujton me respekt dhe nostalgji.

?Gëzuar 7 marsin, Ditën e Mësuesit!
Gëzuar këtë ditë nderimi të madh për çdo mësues, pedagog dhe profesor shqiptar, dhe shumë sukese në misionin fisnik të mëkimit të dijes, vlerave qytetare, atdhetare e patriotike!
Një urim dhe një falenderim të veçantë kam sot për mësuesen time të parë Lenin, mësueset e mia tek “Kongresi i Lushnjës”, “Fan Noli” dhe “Sami Frashëri”, Kadrie Dibra, Kasiani Nikolla, Afërdita Saraçi, Dolorez Cipo, Mirjana Hoxhasi, Nafie Ciu, Ana Papa, Fatmira Kocani, Enis Terhati, Edmond Gega e shumë të tjerë, si dhe për të gjithë profesorët e pedagogët e mi të dashur të cilët i kujtoj me shumë respekt dhe nostalgji.

Nderim përjetë dhe mirënjohje gjeneratave të mësuesve shqiptarë që me sakrifica sublime u vunë në ballë të lëvizjeve kombëtare, jo vetëm për lirinë e pavarësinë e Shqipërisë, por edhe për demokratizimin e saj, duke i prirë zhvillimit, emancipimit dhe demokratizimit të vendit!?-shkruan Meta.

Por, Meta nuk lë mënjeanë edhe mesazhet politike, ndërsa shkruan ?Faleminderit edhe të gjithë mësuesve, pedagogëve e profesorëve të nderuar që së bashku me ajkën e elitës së intelektualëve shqiptarë janë vënë sot në ballë të PRANVERËS KUQEZI!
Lavdi përjetë atyrë që dhanë jetën për gjuhën tonë të shenjtë!
Të mos harrojmë kurrë amanetin e Petro Nini Luarasit: “Mblidheni gjakun tim që ta përdorin fëmijët për të shkruar shqip!”.

Lajmet e fundit nga