LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Po paguani karmën e asaj që keni bërë”/ Analisti ia plas në sy Vasilit

6 Mars 2020, 21:29, Politikë CNA
“Po paguani karmën e asaj që keni bërë”/

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili është i ftuar mbrëmjen e sotmë në emsionin ?Zonë e Lirë?.

Përballë analistit Arjan Çuri, Vasili ka komentuar përplasjen Rama-Meta.

Çuri ia ka thënë në sy Vasilit se LSI-së po paguan karmën e asaj që bëri gjatë historisë së saj politike.

?Sulmin LSI e ka nga të dyja partitë. LSI për mua nuk e ka bërë atë që duhet të bënte, sot po paguan karmën e asaj që bëri gjatë historisë së saj politike. Nëse sot e tutje zgjedh ta bëjë, është e mirëpritur. Meta dikur ka rrëzuar vet dekretet e Presidentit që ka qenë para tij?, tha Çuri.

?Së pari, e tërë ekspozeja dua ta konsideroj si një ekspoze nga pavëmendja. Të vërtetat janë këto; LSI nuk ka bërë ato që thua ti? Në Shqipëri, u përkrah Nisma për Mbrojtjen e Kushtetutës, vite më parë. E dyta, kishte me sistemin zgjedhor. Edhe aleanca nga interesi s?ka bërë LSI. Në 2013 aleanca ishte në atë kohë që u quajt e natyrshme midis dy forcave që kishin vokacion të majtë. Në emër të kësaj gjëje, Ilir Meta nguli këmbë, mund të bënte pazar me Edi Ramën, por bëri një sakrificë të jashtëzakonshme, që të përfshinte opozitën brenda. Nuk pranoi të hynte në zgjedhjet e 2017 pa opozitën. Hamendjet dhe bizantinizmat nuk janë zanati im. Unë merrem me fakte?, ka thënë Vasili.

?Karma është e tmerrshme në univers. Ndihmuat maxhorancën atëherë të merrte nën kontroll KLD. Nuk u futët në çadër, nuk e mbështetët PD në çadër?, u shpreh Çuri./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga