LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“E di si ngjan ti pa gruan …”?/ Rama batuta me familjen e prekur nga tërmeti 

7 Mars 2020, 10:44, Politikë CNA
“E di si ngjan ti pa gruan …”?/ Rama batuta me familjen e

Paraditen e sotme, kryeministri Edi Rama ka vizituar një familje në Maminas, e cila është akomoduar në një banesë me qera, pasi shtëpia e tyre u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Por gjatë bisedës me familjarët, kreu i qeverisë nuk i ka kursyer edhe batutat me kryefamiljarin, të cilit i tha se duhet të mbajë mirë bashkëshorten, se po të mos ketë atë, ai do të ngjajë si një shtëpi pas tërmetit.

Pjesë nga diskutimet:
Rama: Mbaje mirë këtë.
Burri: Ajo duhet të më mbajë mua.

Rama: Ore kjo të mban ty, se po s?të mbajti kjo e di si je ti, si ajo shtëpia pas tërmetit. Po të mos jenë gratë në Shqipëri, burrat flasin me vete. Duhet të falënderosh Zotin çdo ditë që e ke këtë.
Gruaja: Është i mirë, deri tani mirë kemi ecur.
Rama: E keni kolauduar marrëdhënien.
Gruaja: Kemi rritur shtatë fëmijë dhe shumë mirë.
Rama: T?iu rrojnë. Sa nipa e mbesa keni?
Gruaja: 15 nipa e mbeta, kemi dhe stërnip.
Rama: T?i keni me jetë se ajo është kryesorja. Shtëpitë bëhen prapë, me vështirësi, por bëhen. Angazhimi është se vitin e ri t?i mblidhni të gjithë te shtëpia e re dhe të bëni ?Gëzuar?. Do fillojmë shpejt te këto shtëpitë individuale, që vitin e ri ta bëjnë aty gëzuar. Shtëpitë e reja do përballojnë shumë mirë erën, muret i kanë të izoluara, kështu që nëse ka ?tërmet? në një dhomë, nuk dëgjohet te dhoma tjetër.

Lajmet e fundit nga