LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kush fshihet do paguajë çmimin”/ Paralajmërimi i fortë i Kullurit

7 Mars 2020, 10:04, Politikë CNA
“Kush fshihet do paguajë çmimin”/ Paralajmërimi i

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ndërsa komenton raportin paraprak të Komisionit të Venecias,  shkruan se ?Presidenti ka vepruar sipas Kushtetutes dhe Ligjit lidhur me dekretimin e anetareve te Gjykates Kushtetuese! Tentativa e Rames permes KED dhe Kuvendit per te prishur rradhen e emerimeve duke i marre Presidentit ekskluzivetin e 3 kandidaturave per ne Gjykaten Kushtetuese, eshte konsideruar e parregullt nga organi keshillimor nderkombetar me autoritet te padiskutueshem!?

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri thekson se tashme mazhoranca socialiste duhet te rigjeje balancen dhe rradhen e emerimeve te anetareve te Gjykatës Kushtetuese!

Sipas Kullurit, kjo nuk eshte vetem nje fitore e Presidentit por e cdo qytetari qe kerkon te mbroje te drejtat natyrore dhe themelore te individit dhe grupeve shoqerore.

?Nese Presidenti zbret ne shesh apo jo eshte ceshtja me e parendesishme krahasuar me mbrojtjen e parimeve demokratike te balances dhe kontrollit reciprok te pushteteve.

E drejta e prones, transparenca e perdorimit te aseteve dhe financave publike qe perbejne shumicen e ceshtjeve qe pritet te shkojne ne Gjykaten Kushtetuese pas konstituimit te saj, mund te garantohen vetem permes garantimit te barazise dhe sigurise juridike te qytetareve perballe shtetit dhe njeri-tjetrit. Shteti demokratik ka vetem nje detyre, te garantoje keto parime.?-shkruan Kulluri.

Më tej, ai i drejton një mesazh të fortë edhe opozitës, ndërsa shkruan se demokracia është pjesëmarrje dhe jo fshehje nga përgjegjësia.

?Ne nje vend ku shkelet barazia para ligjit, demokracia ka rene.
Angazhimi i Presidentit dhe kujtdo qe e mbeshteti publikisht keto muaj dhe sidomos e qytetareve qe zbriten ne shesh ne 2 mars, kane qene nje perpjekje e vendosur per te mbrojtur demokracine ne Shqiperi! Demokracia eshte pjesemarrje dhe jo fshehje nga pergjegjesia! Kush fshihet do paguaje cmimin!?-përfundon postimin e tij Edvin Kulluri./ CNA.al

Lajmet e fundit nga