LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Draft-raporti i Komisionit të Venecias për shkarkimin/ Meta flet nga Shkodra

7 Mars 2020, 18:27, Politikë CNA
Draft-raporti i Komisionit të Venecias për shkarkimin/ Meta flet nga

Presidenti Ilir Meta ka folur për herë të parë për raportin e Komisonit të Venecias lidhur me shkarkimin e tij.

Kreu i Shtetit nuk ka pranuar të komentojë draft-raportin, pasi theksoi se nuk është çështje e Venecias.

?Nuk mendoj se është çështje e Venecias sepse Kushtetutën e Shqipërisë Venecia e ka shkruajtur. Është çështje e drejtësisë e hetimit që të veprojë me mënyrat e duhura që aksush të mos dalë mbi kushtetutën dhe ligjin. Nuk e komentoj se ky dokument ka pasur një konfidencialitet”, u shpreh Meta nga Shkodra ku ka ndjekur derbin Vllaznia-Tirana në basketboll.

Kujtojmë se në raport thuhet se nuk ka bazë për shkarkimin e presidentit lidhur me çështjen e përzgjedhjes së gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese.

?Venecia? deklaron se Meta ka vepruar në përputhje me interpretimin e arsyeshëm të Kushtetutës dhe sipas germës dhe logjikës së saj./ CNA.al

Përplasjet për Gjykatën Kushtetuese/ Zbardhet raporti, Venecia ?shuplakë? qeverisë

Drafti paraprak/ Zbulohet qëndrimi i Komisionit të Venecias për shkarkimin e Metës

Lajmet e fundit nga