LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I mbijetoi tumorit, por u vra në aksident/ Meta nderon me titullin e lartë mësuesen Luiza Dule

8 Mars 2020, 18:31, Politikë CNA
I mbijetoi tumorit, por u vra në aksident/ Meta nderon me titullin e

Luiza Dule humbi jetën dy vite më parë  në një aksident tragjik teksa ishte duke shkuar në punë në shkollën “Selami Kodra” në Arrëz, Devoll ku ajo jepte mësim.

Në kuadër të 7-8 marsit, presidenti Ilir Meta, në shenjë vlerësimi për mësuesen e paharruar ka vendosur ta vlerësojë atë me Dekoratën e lartë “Naim Frashëri”.

?Në kuadër të Ditëve të 7 dhe 8 Marsit, vendosa të vlerësoj me Dekoratën e lartë “Naim Frashëri”, Luiza Dule (pas vdekjes), mësuesen e ndjerë të shkollës “Selami Kodra” në Arrëz, Devoll, e cila humbi jetën në një aksident tragjik, në 19 dhjetor 2018, duke shkuar pranë nxënësve të saj të dashur.
Ky vlerësim është shprehje nderimi dhe respekti, për mësuesen e paharruar Luiza Dule, nënën dhe familjaren model, si edhe për të gjithë arsimtarët, veçanërisht për mësueset në mbarë vendin, simbole të përkushtimit dhe të sakrificave të pashembullta, për përhapjen e dijes dhe edukimit te brezat e rinj, duke sakrifikuar deri edhe jetën e tyre!?

Kujtojmë që para se të humte jetën në aksidentin tragjik, mësuesja Luiza Dule, ishte përballur dhe me kancerin e gjirit./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga