LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vuani nga veshkat?/ Ja 8 ushqimet që duhet të konsumoni patjetër

29 Qershor 2019, 19:56, Lifestyle CNA
Vuani nga veshkat?/ Ja 8 ushqimet që duhet të konsumoni patjetër

Veshkat kryejnë një funksion mjaft të rëndësishëm në trupin tonë. Organet e vogla, në formën e fasules, filtrojnë produkte mbetjesh nga gjaku. Ata gjithashtu lirojnë hormonet që rregullojnë presionin e gjakut, ndihmojnë në balancimin e lëngjeve trupore dhe krijojnë urinë. Sëmundja e veshkave prek rreth 10% të popullsisë së botës dhe mund të shkaktohet nga presioni i lartë i gjakut dhe nga sheqeri i gjakut i pakontrolluar. Faktorë të tjerë si mosha, pirja e duhanit, obeziteti dhe gjinia gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm. Kur veshkat nuk funksionojnë në mënyrë optimale, mbeturinat nga ushqimi krijohen në gjak dhe e bëjnë trupin mjaft të sëmurë.

Dieta që duhet të ndiqet nga njerëz me sëmundje të veshkave ndryshon shumë në bazë të fazës së saj. Fazat e hershme kanë kufizime të ndryshme nga njerëzit me sëmundje renale të fazës së fundit. Përtej ndryshimeve dietike, mund të keni nevojë për dializë dhe ndoshta për transplantim të veshkave. Nëse ju jeni diagnostikuar me sëmundje të veshkave duhet të bëni zgjedhjet më të mira të ushqimeve. Më poshtë po ju listojmë disa nga ushqimet më të shëndetshme që duhet të konsumoni nëse vuani nga veshkat.

1-Lulelakra

2-Boronica

3-Produktet e detit

4-Rrush i kuq

5-Veza

6-Hudhra

7-Vaj ulliri

8-Rukola/ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga