LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Harxhi kërkon largimin e Bashës/ Demokratët nuk kanë më besim

23 Nëntor 2018, 19:31, Aktualitet CNA
Harxhi kërkon largimin e Bashës/ Demokratët nuk kanë më

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD-së, Edith Harxhi në një intervistë në emisionin ?Mbrëmje Ide? në ABC News ka thënë se  Partia Demokratike është një institucion që në aspektin teknik funksionon, por në aspektin politik nuk funksionon dhe se Lulzim Basha duhet të largohet.

?Partia Demokratike është një institucion që në aspektin teknik funksionon, por në aspektin politik nuk funksionon. Mendoj që PD-ja duhet të ishte më e fortë. Është kryetari i partisë që ka projektuar modelin aktual. Dhe statuti përfundimtar nuk është zbatuar siç duhet. Kjo është një parti që duhet t’u përngjajë simotrave europiane. E kam me zotin, Basha si drejtues?, – ka vazhduar ajo.

Ndër të tjera Harxhi gjatë fjalës së saj është shprehur se demokratët e thjeshtë nuk kanë më besim tek Lulzim Basha.

?PD-ja sot është peng i qeverisë aktuale nëqoftë Basha nuk denoncon marrëveshjen e 17 majit. Le të dalë dhe të thotë Basha për çfarë e ka mashtruar Rama. A mendon që ata protestuesit mendojnë se një opozitë e ardhshme do tu japë shprese? Jam e sigurt që çdo parti nuk drejtohet për një lider të vetëm, por i shërben interesit publik. Nuk mund të krijojë dikush një parti për veten e tij. Nëqoftë nuk denoncohet marrëveshja e 17 majit, Basha nuk do të krijojë besim tek demokratët?, – nënvzoi ajo.

Gjithashtu anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD-së,  tha se PD nuk ka forume për të kërkuar sqarime dhe pozicionin e Berishës në partinë aktuale.

?Kryetari nuk ka forume nuk mbledh kryesinë e partisë dhe këshillin kombëtar po shkon mbledh direkt kuvendin. Pse gjithë kjo shpejtësi kaq e madhe për të bërë kuvendin zgjedhor të PD? Berisha nuk merr pjesë në ristrukturimin e PD. Nuk mund t?iu them komunikimin e tyre për drejtimin e partisë. Është krijuar një ide sikur ky grup oponence në PD-së i bien më shumë kryetarit të partisë se sa qeverisë. Unë mendoj që ata mundohen ta përdorin këtë. E keqja më e madhe në këtë vend është qeverisja aktuale. Por mendoj që janë në bashkëpunim.

Besoj se çështja e këtij sistemi të krijuar është i shtrirë në të dyja partitë politike. PD është kthyer në një pseudo elitë. Në jemi të mbledhur dhe të strukturuar në do të shkojmë në kongres dhe do të kërkojmë të drejtën e fjalës. Nëse do të na jepet do të flasim një grup i përcaktuar. Ne do të vazhdojmë të kërkojmë largimin nga kryetar partie të zotit Basha.

Nëse kjo nuk ndodh atëherë do të shohim zgjidhjen tonë e cila do të jetë pas zgjedhjeve lokale. Unë mendoj se Basha po shkon drejt një acarimi të situatës për të shkuar në një tjetër çadër të tij:, ? ka theksuar ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga