LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryetarja e fondacionit ‘Down Sindrome Albania' flet për CNA.al/ Alket Hyseni nëse ka moral të dorëhiqet

23 Nëntor 2018, 15:34, Aktualitet CNA

Deputeti i Partisë Socialiste Alket Hysenit, disa ditë më parë përdori termin ?autik? për fyerje dhe kauzë politike.

Pas kësaj deklarate të deputetit kryetarja e fondacionit ?Down Sindrome Albania?, Emanuela Pepkola kërkoi dorëheqjen e deputetit socialist, Alket Hyseni.

Ndërsa gjatë ditës së sotme kryetarja e shoqatës ?Down Sindrome Albania?, në një prononcim për CNA.al (CityNews Albania) tha se janë duke përgatitur një reagim të disa shoqatave, sepse Hyseni ka ende imunitetin që ia afron mandati i deputetit.

?Ligjërisht nuk i bëjmë dot gjë, sepse ka imunitetin e deputetit dhe jo e drejta e fjalës së lirë. Do bëjmë një reagim të gjitha shoqatave. Ligjërisht nuk e kapim dot. Është e gjitha një çështje morali e atij, i ngelet atij. Ne do bëjmë reagimet tona?, – u shpreh Pepkola për CNA.al.

Kryetarja e fondacionit ?Down Sindrome Albania?, më herët ka kërkuar reagim nga kryeministri Edi Rama nga kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, por deri më tani nuk ka pasur asnjë reagim.

Kurse deputeti i PS-së, Alket Hyseni u mjaftua duke kërkuar falje me anë të një postimi në rrjetet sociale.

Por a mjafton falja e tij përballë pikëllimit, dhimbjes dhe sakrificave të familjeve, që kanë fëmijë autik. JO, nuk mjafton!

Ashtu siç tha edhe deputetit kryetarja e shoqatës ?Down Sindrome Albania? është çështje morali, sepse legjislacioni shqiptar ofron shumë burokraci kur para del mandati i deputetit.

E mesa duket Alket Hyseni, po e vërteton që jo vetëm që nuk ka moral, por edhe që sjellja e tij nuk është njerëzore. Ndërkohë që një ministre e vende nordike dha dorëheqjen sepse u kap duke i dhënë makinës në gjendje të dehur e një tjetër deputet britanik dha dorëheqjen sepse shkoi vonë në punë, ndërsa Hysenit tonë ia garanton sistemi i kalbur i qeverisjes karrigen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga