LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta e “Astirit” vlen sa çuni i Faros

23 Nëntor 2018, 14:37, Aktualitet CNA

Prej disa ditësh banorët e zonës së ?Astirit? në Tiranë po vijojnë protestën, duke kërkuar dëmshpërblim në vlerën reale të tregut për banesat pa leje, të cilat pritet të shemben në kuadër të zgjerimit dhe rehabilitimit të plotë të Unazës së re.

Por, protesta ka dhe simbolin e saj dhe qe është çuni i Fahri Balliut, deputeti i Lulit dhe Likes, Klevis Balliu.

Çuni i Fahriut është një deputet i ri, i futur në listë nga Lulzim Basha. Pa dashur ta fyejmë, por ky është deputet më kot për shkak se është një njeri pa peshë politike dhe nuk përfaqëson asgjë. Thjeshtë nëse përfaqëson Fahriun si batakçi, të cilin të gjithë shqiptarët e njohin dhe e dinë shumë mirë se kush është.

Por ne tani po merremi me protestën dhe peshën që i jep asaj Lulzim Basha. Ndërkohë që dje protestuesit shkuan tek parlamenti dhe u përplasen, disa prej tyre tani janë të arrrestuar, por Lulzim Basha shkoi dhe u mbyll në një sallë, gjoja për të bërë oponencën e buxhetit të vitit të ardhshëm, duke ju lënë atyre (protestuesve) çunin e Fahriut, Myslim Murrizin dhe disa deputetë të tjerë.

Edhe në mbrëmje nëpër televizione, peshën kryesore si ?avokat? i banorëve të zonës së ?Astirit? e zuri çuni i Fahriut, i cili doli në News 24 në emisionin e Ylli Rakipit, por nuk dinte si ti mbronte kauzat e banorëve dhe problematikat e tyre.

Ajo që në fakt po bën Lulzim Basha me protestën e këtyre banorëve është një keqpërdorim, dhe thjeshtë dhe vetëm po e prish atë aksion qytetar, e cila me qëndresë mund t?ju japë një zgjidhje në favor të tyre, por duke shkuar Luli aty dhe duke sulmuar Lali Erin, dhe duke hequr vëmendjen nga problemi, duke shkuar më pas Monika dhe duke sulmuar jo qeverinë, por biznesin, duket qartë sesa e vlerëson opozita realisht hallin dhe protestën e banorëve të “Astirit?. Dhe qershia mbi tortë, është çuni i Fahriut si avokat i kësaj proteste dhe angazhimi nga PD-ja.

Por, a mundet të fitojë një kauzë banorët e asaj zone duke ju çuar Çunin e Fahriut?

Në fakt lënia e tij në krye të aksionit nga ana e PD-së nuk tregon gjë tjetër veçse sa Lulzim Basha e vlerëson këtë protestë.

Përtej faktit si aksion politik apo qytetar, ai e shikon si instrument politik për ta përdorur për interesat e tij personale dhe politike, pasi nuk kishte kauzë deri në Kuvendin Kombëtar të PD dhe gjeti protestën e këtyre banorëve për të shtyrë dhe disa javë si kryetar që kauzat dhe protestat e qytetarëve po i vlerëson sa çuni i Fahriut.

Ndërkohë që nga Lulzim Basha dhe nga PD-ja zyrtare nuk ka asnjë nismë apo projektligj të veçantë që ta pengojë këtë,  nuk ka asnjë akt për ta çuar në gjykatë. Juristët e PD nuk thonë asgjë, por me urdhër të Lulit mjafton që kanë lënë çunin e Fahriut në krye të aksionit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga