LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Europa përfshihet nga zjarret/Alarmi prek edhe Italinë

27 Korrik 2018, 08:57, Aktualitet CNA
Europa përfshihet nga zjarret/Alarmi prek edhe Italinë

Zjarret që kanë përfshirë shumë pjesë të Europës, me rastet më të këqija në ditët e fundit në Greqi, nuk kanë kursyer as Italinë. Një alarm portokalli është lëshuar në Sardenjë për shkak të zjarreve përgjatë gjysmës së ishullit.

Alarmi u lëshua nga Sistemi Rajonal i Mbrojtjes Civile, ndërkohë që ishulli italian po përgatitet të përballojë zjarre si ato që tashmë kanë krijuar një gjendje të jashtëzakonshme në Suedi dhe Greqi.

Gjysma e ishullit tani është nën vëzhgim të veçantë për shkak të alarmit të nivelit të lartë. Zona e rrezikut përfshin autostradën 131, që shtrihet nga veriu në jug të ishullit. Kjo do të thotë që do të preken zona edhe nga ato që janë të njohura për turistët si La Maddalena, Olbia dhe San Teodoro, si dhe Ozieri në Nuoro.

Oristano, Medio Campidano dhe Cagliari janë gjithashtu të prekur nga alarmi, ndërsa pjesa tjetër e ishullit aktualisht është vendosur në paralajmërim të verdhë (duke sinjalizuar rrezikun mesatar). Alarmi ndjek dy raporte të zjarreve që shpërthyen në La Maddale na, me ekipet zjarrfikëse që kanë nxituar në zjarrin e nisur në një shtëpi në ndërtim e sipër dhe një zjarr tjetër në Bari Sardo.

Në zonën e Cagliari-t një zjarr i madh nisi dhe u shpërnda në periferi të qytetit Elmas. Flakët u nxitën nga erërat e forta dhe shkatërroi të mbjellat, pasi arriti një ndërtesë të braktisur. Sipas të dhënave të Sistemit Europian të Informacionit të Zjarrit Pyjor (EFFIS) të Komisionit Europian, që nga fillimi i vitit deri më 23 korrik në gadishull janë djegur 3,859 hektarë tokë, që është e barabartë me 5,400 fusha futbolli.

 

Lajmi nga Italia vjen ndërkohë që zjarret kanë nisur nëpër Europën Veriore, duke shkaktuar shkatërrimin e pyjeve dhe peizazheve të bukura.

Një valë e nxehtë ka shkaktuar që temperatura në Suedi të rritet në mbi 30° C, e pazakontë në këtë vend, me rekordet më të larta ndër dekada, ndërsa vendi është përfshirë edhe nga thatësira.

Suedia kërkoi ndihmë ndërkombëtare pas shkallës së gjerë të përhapjes së zjarrit. Vendet në BE dhe EEA janë përgjigjur./Burimi: Panorama

 

Lajmet e fundit nga