LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tre vite në hasmëri/ Pas atentatit me snajper, eksploziv në shtëpi

27 Korrik 2018, 06:11, Aktualitet CNA
Tre vite në hasmëri/ Pas atentatit me snajper, eksploziv në

Një sasi e konsiderueshme tritoli është vënë në banesën e Gazmir Dacit, i cili akttualisht ndodhet në burg, pas vrasjes e fqinjit Valmir Kolaveri dhe plagosjen e vëllait të tij Roland Kolaveri.

Ngjarka ka ndodhur në mesnatë në Bathore.

Daci është i dënuar me 35 vite burg , por ndërkohë nuk ka munguar hakmmraj ndaj tih nga fmilja Kolaveri.

Edhe i ati i Gëzim Dacit është dënuar me katër vite burg për shkak se e ka ndihmuar të birin që të fshihet pas vrasjes së dy vëllezërve

Mësohet  se ky është rasti i tretë që i vënë eksploziv banesës së Gazmit Dacit, por më herët është tentuar që të vritej me snajper brenda ambjenteve të burgut.

Lidhur me atentatin e mëhershëm të ndodhur në burgun e Vaqarrit është arrestuar Ergys Kolaveri, që është vëllai i dy viktimave.

Ngjarja: 

Mbrëmjen e datës 4 nëntor 2015 rreth orës 18:00, Gazmir Daci udhëtonte me një automjet tip BMË X5, në rrugën ?Demokracia? në Kamzë. Në afërsi të një njësie tregtare, ai ka hasur në rrugë me një mjetë po BMË X5 i drejtuar nga shtetasi Robert Kolaveri. Në këtë çast, Daci me një armë në dorë ka zbritur nga makina dhe ka shkuar në drejtim të shtetasi Robert Kolaveri ku janë konfiktuar me njëri-tjetrin.

Pas largimit të Robertit, Gazmir Daci ka komunikuar në telefon me Valmir Kolaverin, vëllai i Robertit.  Biseda mes tyre ka qenë e tensionuar dhe e shoqëruar edhe më fjalë kërcënuese e fyese. Në përfundim të kësaj bisede, Gazmiri ka shkuar me mjetin e tij në drejtim të njësisë tregtare, ku mendonte se ndodheshin dy vëllezërit.

Këta të fundit i ka gjetur në hapësirën përpara njësisë tregtare në fjalë e pranë një autoveture në pronësi të tyre. Edhe në përballjen me vëllezërit Kolaveri në këtë vend, Gazmir Daci është përfshirë në një konflikt të ashpër verbal me ta. Në vazhdim e sipër të konfliktit, ai ka nxjerrë armën e tipit pistoletë, që kishte me vete dhe ka qëlluar me të në drejtim të Robert Kolaverit, dhe më pas dhe vëllait tjetër Saimir Kolaveri.

 

 

 

Lajmet e fundit nga