LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Peticioni i turpit nga Korça/ Një akt që ul vlerat e firmëtarëve

26 Korrik 2018, 18:53, Aktualitet CNA

Një grup artistësh, kryesuar nga të mëdhenjtë e skenës shqiptare, i janë drejtuar sot me një peticion Presidentit të Republikës, Ilir Meta dhe krerëve më të lartë të shtetit në vend, si dhe Delegacionit të Komisionit Europian në Tiranë, ku shprehin vullnetin e tyre pro ndërtimit të një Teatri të ri Kombëtar.

Edhe artistët Korçarë janë bërë pjesë e peticionit kundër prishjes së Teatrit Kombëtar, që Presidenti Ilir Meta të mos e dekretojë ligjin e kaluar me votat e mazhorancës
Në fakt, ky peticion s? është gjë tjetër, veçse një  akt turpi që askush deri më sot nuk e ka bërë.

Një peticion i përgatitur në zyrën e Endri Fugës dhe Mirela Kumbaros me fantazinë e Erion Veliajt, që turpësisht firmoset nga emra dhe figura të nderuara për Korçën, siç janë: Zamira Kita, Drejtore e Teatrit të  Korçës nëpunëse e Bashkisë, Sotiraq Bratko, aktor i nderuar kandidat për deputet i PS-së, Mateus Frroku këngëtar-aktor, punonjës në teatër, Blerta Balliu punonjëse në Teatrin e Korçës, Guri Koço, aktor skenarist, regjisor në Teatrin e Korçës si dhe Lazarela Deti, këngëtare e nderuar së bashku me bashkëshortin.

Niko Peleshi urdhëron miqtë dhe mbështësit e tij që paguhen nga Bashkia Korçë që të bëjnë peticione dhe palaçollëqe të tilla vetëm për rrogën.

Një akt ky, që ul vlerat që kanë firmëtarët të cilët, në emër gjoja të Teatrit dalin në mbrojtje të një vjedhjeje dhe abuzimi me pronën publike.

Teatri nuk po ndërtohet i ri,  të nderuar artistë korçarë, pas tij fshihen të paktën 200 milion euro fitime nga kullat që do i mbulojnë nga pas.

Po vidhet prona dhe pasuria juaj në emër të një Teatri të ri, ku edhe në atë që është,  megjithëse u hodhën miliona euro, dera për futjen e skenografisë është më e ngushtë se e një pallati.

Pa folur për ambientet që janë në ditë të hallit. Prandaj mos e ulni veten artistë Korçarë.

Mos u bëni vegla politike të një akti politik që s?ka lidhje me artin, por me konçesionet.

Ju do ngeleni artistë bashkë me një njollë turpi nga pas.

Keni ngelur një grusht që zbatoni urdhërat dhe bëheni pjesë e lojrave të pista të Niko Peleshit që kërkon të marrë dekorata me firmën tuaj, ndoshta të pavullnetshme./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga