LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U dyshua si pjesë e grupeve kriminale/ Gjykata liron “terroristin”

9 Nëntor 2017, 10:23, Aktualitet CNA

I dyshuar si pjesë e grupit kriminal që do të bënte akte terroriste në stadiumin e Shkodrës gjatë ndeshjes Shqipëri – Izrael, Ergys Falia u lirua ditën e sotme nga Gjykata e Krimeve të Rënda, pasi i mbaroi afati i paraburgimit.

Nga hetimet rezultoi se Faslia ishte drejtues i grupit, por ai e mohoi përfshirjen si xhihadist e terrorist, ndaj Gjykata caktoi masën e sigurisë “Arrest në shtëpi.”

Faslia së bashku me tre persona të tjerë u arrestuan në Shkodër, si i lidhur me organizatën terroriste ISIS dhe militantë të saj me origjinë shqiptare dhe kosovare.

Ai dyshohej se po planifikonte një sulm me armë kundër kombëtares izraelite. /CityNews

Lajmet e fundit nga