LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hahn: Liria e shprehjes, vlerë themelore/ Mbështetje nga BE për gazetarët

9 Nëntor 2017, 09:53, Aktualitet CNA

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Anëtarësimit, Johannes Hahn ka deklaruar se BE do të japë mbështetje të plotë për median në Shqipëri dhe se profesionistë të medias nga BE do të japin shembullin e tyre.

Gjithashtu Hahn tha se do të ketë diskutime sesi të ecet perpara me profesionalizmin.

Ndër të tjera komisioneri Hahn tha se ?në të ardhmen presim një ndryshim pozitiv për median në Ballkanin Perëndimior, presim një proces transformues?.

“Unë jam përkushtuar shumë në lidhje me këtë çështje, nuk nevojiten vetëm ide sepse të tilla mund të kemi shumë, por me rëndësi është zbatimi i tyre. Ajo çka vlen më shumë është ti bëjmë realitet ato.”- tha Hahn.

Komisioneri Hahn ka theksuar se sektori i medias është shumë i rëndësishëm për lirinë e shprehjes.

“Gazetaria nuk ndodhet në një sferë të izoluar, por në mes të shoqërisë. Nuk ka qenë e lehtë për të transferuar idetë e vjetra në një format të ri. Duhet të zbatohen idetë, jo vetëm t?i kesh ato në mënyrë që të ecet përpara. Liria e medias nuk mund të zhvillohet në një sektor të izoluar. Duhet të shohim shumë çështje, si pronësia, çështja e reklamave etj.

Duhet të marrim në konsideratë edhe pengesat për raportimin e pavarësisë dhe të lirë, si presionin politik dhe censurën. Ne kemi përshtatur formatin e konferencës për të hedhur sytë nga e ardhmja e medias. Një media e lirë është thelbësore dhe e rëndësishme edhe për të ardhmen e një vendi?- u shpreh Hahn./ CityNews

Lajmet e fundit nga