LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arben Ahmetaj: Nuk do të ketë rritje të borxhit publik, FMN rol monitorues

9 Nëntor 2017, 09:29, Aktualitet CNA

Gjatë fjalës së tij në konferencën ?zhvillimet në tregun bankar?, ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj tha se nuk do të ketë rritje të borxhit publik, por mbi të gjitha ekonomia do të rritet 4 herë më shumë.

Gjithashtu ministri Ahmetaj deklaroi se edhe FMN ka shprehur optimizëm për rritjen ekonomike të Shqipërisë dhe se borxhi publik është ulur dhe do të ulet më tej.

?Kishte një mal me borxhe të pashlyera në vitin 2013. Sot mund të vlerësojmë përpjekjet për të vendosur ekonominë në një ecuri pozitive nga të gjithë aktorët. Pas 4 vitesh ekonomia rritet rreth 4 herë më shumë. Në vitin 2013 ekonomia ishte buzë greminës. Rritja ekonomike është garancia më e mirë në rrugën ku po ecën vendi. Në vitin 2016 investimet e huaja u rritën në 1,1 milard dollarë. Edhe FMN ka shprehur optimizëm për rritjen ekonomike shqiptare. Janë 65 mijë vende të reja pune në vitin 2016. Asnjë qeveri nuk ka të drejtë të rrisë borxhin publik, por ta ulë. Sot niveli i borxhit publik është 71,1 % dhe do të ulet edhe më tej. FMN nuk ka ikur, por ka rol monitorues?, ka thënë ndër të tjera ministri Armen Ahmetaj. /CityNews

Lajmet e fundit nga